Rzeczy, które warto objąć w polisie mieszkaniowej

ubezpieczenie-telewizora

Polisa mieszkaniowa wchodzi w skład tak zwanych ubezpieczeń majątkowych. Nie jest obowiązkowa, jeśli oczywiście spełnimy pewne warunki. Sprawdźmy, co obejmiemy polisą mieszkaniową i dlaczego warto zdecydować się na rozszerzenia polisy.

Obowiązek czy dobra wola?

Wykup polisy na ubezpieczenie domu lub mieszkania, choć w teorii nieobowiązkowy, w praktyce okazuje się warunkiem koniecznym, żeby w ogóle kupić dom lub mieszkanie. O co chodzi? Jeśli planujemy zakup mieszkania i z tego powodu musimy wziąć kredyt, bank ma prawo żądać od nas wykupienia podstawowej polisy ubezpieczeniowej. Zalecenie to nie jest regulowane przez ustawy i zarządzenia, wynika raczej z przepisów konkretnych instytucji bankowych.

  • Bank staje się wierzycielem hipotecznym;
  • Zapis o wierzycielu hipotecznym znajdzie się w księdze wieczystej;
  • Dopóki nie spłacimy zaciągniętego kredytu, wpis w księdze pozostanie bez zmian;
  • Bez zapisu w księdze wieczystej i bez wykupienia polisy ubezpieczeniowej bank nie udzieli nam kredytu na poczet kupna domu lub mieszkania.

Czy bank robi nam pod górę, a jego zasady są czystą fanaberią? Otóż nie. Bank ryzykuje, użyczając nam ogromnej kwoty, która będziemy musieli spłacić. Nieruchomość staje się dla niego zabezpieczeniem, czy też inaczej inwestycją. Jeśli nieruchomość ulegnie uszkodzeniu albo zostanie całkowicie zniszczona (na skutek wybuchu bądź pożaru), kolokwialnie mówiąc i bank, i właściciel nieubezpieczonego mieszkania zostają na lodzie.

Korzyści z ubezpieczenia

Polisa ubezpieczeniowa ma nas uchronić przed stratą opisaną wyżej. Składka roczna ubezpieczenia jest niewielka, a w razie tragedii może wspomóc przy remoncie uszkodzonego mienia, jak i kupieniu całkowicie nowego domu czy mieszkania. W rezultacie śpimy spokojnie, wiedząc, że nasz dom jest ubezpieczony, a w razie skrajnych sytuacji zostanie nam udzielone wsparcie finansowe.

Podstawowa i rozszerzona wersja ubezpieczenia

Podstawowa wersja polisy ubezpieczeniowej zakłada ubezpieczenie od około dwudziestu losowych wypadków, a wśród nich wymieniane są najczęściej pożary, zalanie, dym, przepięcie, uderzenie pioruna czy intensywne opady deszczu lub skutki huraganów i nawałnic (zerwane dachy, drzewa uderzające o nieruchomość itd.). Polisa podstawowa chroni elementy konstrukcyjne – mury, piwnicę, ściany, sufity oraz elementy wyposażenia, których nie da się ot tak zdemontować i wynieść, a zatem podłogi, okna czy drzwi.

Rozszerzona wersja ubezpieczenia zakłada ochronę mienia wewnątrz domu, coś, co da się wynieść, a zatem ruchomości. Należą do nich sprzęty RTV i AGD, sprzęty sportowe czy wszelkie inne przedmioty, jak meble, wyposażenie kuchni i łazienki, ubrania czy biżuteria. Decydując się na wykup ubezpieczenia w wersji rozszerzonej, jedną niewielką sumą ubezpieczamy mienie ruchome przed losowymi wypadkami opisanymi w wersji podstawowej oraz przed kradzieżą. Ważne, tylko aby pamiętać, że przed objęciem sprzętu ubezpieczeniem, na przykład telewizora, musimy poczekać, aż wygaśnie gwarancja ze sklepu. Więcej na ten temat przeczytamy tu https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ubezpieczenie-telewizora.

Składka

O wysokości składki decydują czynniki takie jak wiek nieruchomości czy lokalizacja, o czym możemy przeczytać tu https://kalkulator.ubezpieczeniemieszkania.pl/kalkulator/ubezpieczenia-nieruchomosci/. Składka nie jest duża, mieści się w granicach dwustu do pięciuset złotych rocznie, co wydaje się niewielką ceną w zamian za odszkodowanie, jakie stowarzyszenie jest nam w stanie wypłacić.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment