Rząd zaplanował nowy korytarz kolejowy. Ruszy machina wywłaszczeniowa?

W ramach Programu kolejowego – Centralny Port Komunikacyjny, w województwie dolnośląskim powstanie 119 km nowych odcinków, składających się na linię dużych prędkości Warszawa – Wrocław – Wałbrzych – granica polsko-czeska (z połączeniem do Pragi).

Mieszkańców naszego regionu powinien zainteresować Ciąg nr 9 (odgałęzienie do Wrocławia i granicy Polska/Czechy), który stanowi połączenie Centralnego Portu Komunikacyjnego i Warszawy z ważnymi ośrodkami zachodniej Polski oraz w relacjach międzynarodowych z Czechami (linia KDP do Pragi). Efektem tych prac planistycznych jest nowy korytarz kolejowy, zaprezentowany w trzech wariantach. Jeden z nich przedstawia linię kolejową na wybudowanej ścieżce rowerowej Kamienna Góra-Krzeszów, inny całkowicie przecina miejscowość Czadrów, co obrazują załączone mapy.

Wszystko wskazuje na to, że wybudowanie zaplanowanych połączeń kolejowych nie odbędzie się bez zastosowania postępowań wywłaszczeniowych.

Składać uwagi i wnioski do projektu dokumentu pn. “Strategiczne Studium Lokalizacyjne Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego” można do 10 marca 2020 roku włącznie. Ostateczny przebieg linii będzie zależał od wyników konsultacji społecznych.

Swoje uwagi do projektu przygotowuje już Gmina Wiejska Kamienna Góra.

Więcej informacji w tagach CPK

CPK
CPK
Share

Zobacz inne

Leave a Comment