Ruszyły prace budowlane na odcinku autostrady D11 w Královcu

Przy granicy polsko-czeskiej w Královcu, ruszyły prace budowlane na odcinku autostrady D11, która będzie przedłużeniem drogi ekspresowej S3 budowanej na terenie Polski.

Minister transportu Republiki Czeskiej Martin Kupka w czeskich mediach poinformował, że budowa ostatniego odcinka autostrady D11 przy granicy z Polską rozpocznie się jeszcze w bieżącym roku, a powinna zakończyć w roku 2026. Natomiast prezes Radek Mátl z ŘSD (odpowiednik polskiej GDDKiA) poinformował w czeskich mediach, że w roku 2028 kierowcy powinni już dojechać autostradą D11 z Pragi do polskiej granicy w Lubawce, ponieważ udało się już uzyskać prawomocną decyzję o warunkach zabudowy na odcinku Jaroměř-Trutnov. Według Radka Mátla trzy kilometrowy odcinek D11 w pobliżu granicy z Polską powinien powstać w ciągu dwóch sezonów budowlanych, reszta do 2027 lub 2028 roku. ŘSD wybrał już wykonawcę badań archeologicznych, który rozpoczął prace przy naszej granicy, co prezentujemy w załączonej galerii.

Przypominamy, że budowaną drogę ekspresową S3 na odcinku Kamienna Góra-Lubawka wizytował w ubiegłym roku minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wspólnie z ministrem transportu Republiki Czeskiej Martinem Kupka. Ministrom towarzyszyli przedstawiciele GDDKiA, ŘSD oraz lokalni i czescy samorządowcy. Reportaż fotograficzny z wydarzenia prezentowaliśmy tutaj.

Na zorganizowanym w Lubawce spotkaniu, na styku budowanej S3 i projektowanej wówczas D11, minister Adamczyk podsumował swoją wizytę i postępy prac na budowie S3.

Przypominamy, że o kontynuacji S3 za naszą południową granicą w ramach autostrady D11 mówi podpisane 11 lutego 2016 roku Memorandum o wzajemnych działaniach obu Państw Członkowskich UE. Biegnąca wzdłuż zachodniej granicy trasa S3 to element Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego oraz europejskiego szlaku E65 o łącznej długości ok. 3950 km łączącego szwedzkie Malmö z greckim miastem Chania na Krecie.

Share

Zobacz inne