Ruiny zamku Grodztwo

Prezentujemy kolejny ciekawy obiekt w naszym regionie. Tym razem są to ruiny zamku Grodztwo w Kamiennej Górze.

Przypominamy, że aktualizowana galeria fotograficzna znajduje się na podstronie Poznaj nasz region, a opisy poszczególnych miejsc w kategorii Region.

Zamek Grodztwo w Kamiennej Górze (niem. Kreppelhof) był niegdyś jedną z największych siedzib szlacheckich na Dolnym Śląsku. Powstał prawdopodobnie na początku XVI wieku jako budowla w stylu renesansowym, która początkowo należała do Hansa von Dyherna. W połowie XVIII wieku był własnością hrabiego von Promnitz, który w 1765 roku podarował go swojemu siostrzeńcowi, hrabiemu Christianowi Friedrichowi zu Stolberg-Wernigerode. 11 stycznia 1904 roku w zamku odbyło się wesele Armgardy hrabiny zu Stolberg-Wernigerode, damy dworu niemieckiej cesarzowej, córki Udo hrabiego zu Stolberg-Wernigerode, ówczesnego właściciela zamku. Zawarła ona wówczas związek małżeński z komandorem-podporucznikiem Oskarem hrabią von Platten zu Hallermund. W uroczystości uczestniczył cesarz Wilhelm II. Było to jedno z najbardziej znanych i najczęściej opisywanych wesel w ówczesnych Prusach. Budowla pozostawała w rękach rodziny zu Stolberg-Wernigerode do 1945 roku.
Działania II Wojny Światowej nie naruszyły rezydencji, jednak w 1964 roku strawił ją pożar i odtąd pozostaje w ruinie.

Przypominamy, że od 2021 roku opiekę nad ruinami zamku Grodztwo przejęło miasto Kamienna Góra. Wcześniej obiektem opiekowała się Fundacja Ochrony Zabytków Architektury i Sztuki (FOZAiS). Umowa na dalszą opiekę nad ruinami nie została z fundacją przedłużona.

Jedną z miejskich inwestycji zaplanowanych w projekcie budżetu na rok 2022 znalazło się m.in. zabezpieczenie terenu ruin, o czym informowaliśmy tutaj. Docelowo pozostałości po zamku Grodztwo mają zostać zabezpieczone w formie „trwałej ruiny”.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment