Ruiny kamiennogórskiego zamku ogrodzone

Zakończono budowę ogrodzenia ruin kamiennogórskiego zamku Grodztwo. Budowę ogrodzenia rozpoczęto z początkiem sierpnia, o czym informowaliśmy tutaj. Była to jedna z miejskich inwestycji zaplanowanych w projekcie budżetu na rok 2022.

Przypominamy, że obiekt jest w bardzo złym stanie, budynek grozi zawaleniem, a wstęp na teren obiektu jest zabroniony. W pierwszym etapie miasto wykonało ogrodzenie obiektu. W przyszłości planuje uporządkować teren i wywieźć gruz.

W planach jest, aby pozostałości po zamku Grodztwo zabezpieczyć w formie „trwałej ruiny”. Celem nie będzie odbudowa zamku, tylko zakonserwowanie tego, co się do dziś zachowało. Zrealizowanie w przyszłości koncepcji „trwałej ruiny„ pozwoli zapobiec dalszym zniszczeniom i bezpiecznie przemieszczać się po obiekcie.

Były zamek w Kamiennej Górze to jeden z wielu zabytków dolnośląskich, które skazane zostały na zagładę za swoje niemieckie pochodzenie. Obiekt przeszedł wielki pożar w latach 60. i przez cały ten czas nikt nie próbował zabezpieczyć resztek murów. Kiedyś była to jedna z największych siedzib szlacheckich na Dolnym Śląsku, otoczona bastionami.

Przypominamy, że od 2021 roku opiekę nad ruinami zamku Grodztwo przejęło miasto Kamienna Góra. Wcześniej obiektem opiekowała się Fundacja Ochrony Zabytków Architektury i Sztuki (FOZAiS). Umowa na dalszą opiekę nad ruinami nie została z fundacją przedłużona.

Zobacz inne inwestycje prowadzone w regionie, które prezentujemy tutaj.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment