Rozpoczęto procedurę referendalną w sprawie odwołania rady powiatu kamiennogórskiego

W piątek, 9 lipca w kamiennogórskim ratuszu odbyło się spotkanie samorządowców w sprawie sytuacji w kamiennogórskim szpitalu. Przypominamy, że Narodowy Fundusz Zdrowia wypowiedział Powiatowemu Centrum Zdrowia w Kamiennej Górze kontrakt na zawieszony oddział neonatologiczny i ginekologiczno-położniczy, o czym informowaliśmy wcześniej. Zaniepokojeni tą sytuacją samorządowcy postanowili się spotkać wspólnie z przedstawicielami załogi kamiennogórskiego szpitala i wystosować jedno stanowisko wobec zarządu PCZ.

Władze Kamiennej Góry, Lubawki, Marciszowa i gminy wiejskiej Kamienna Góra zdecydowały rozpocząć procedurę referendalną w sprawie odwołania rady powiatu kamiennogórskiego. To efekt przedłużającego się kryzysu wokół szpitala powiatowego w Kamiennej Górze, któremu, jak twierdzą grozi likwidacja.

Burmistrz Janusz Chodasewicz, wójt Patryk Straus, wójt Wiesław Cepielik oraz zastępca burmistrza Sławomir Antoniewski na wspólnej konferencji poinformowali, że trzy dni temu złożyli wicestaroście Małgorzacie Krzyszkowskiej ultimatum, w którym zażądali odwołania zarządu szpitala.

– Termin minął dzisiaj, a zarząd powiatu nie podjął żadnej decyzji w tej sprawie. Dlatego zdecydowaliśmy się na podjęcie inicjatywy referendalnej, w wyniku której może zostać odwołana rada powiatu – mówi burmistrz Janusz Chodasewicz. – Nie mamy żadnej innej możliwości wpływu na zarząd powiatu. Referendum to jedyne rozwiązanie. Musimy ratować szpital, to nie jest sprawa polityczna – zapewnia burmistrz.

Przedstawione przez wójta Strausa zawiadomienie o zamiarze rozpisania referendum podpisało 19 osób (wymóg to poparcie piętnastoosobowe). Podpisy złożyli m.in. przedstawiciele wszystkich gmin powiatu kamiennogórskiego.

– Dzisiaj zaczynamy zbierać podpisy. Inicjatywę musi poprzeć co najmniej 3660 osób. Mamy na to 60 dni, ale sądząc po atmosferze, jaka panuje wokół groźby likwidacji szpitala, zbierzemy podpisy dużo szybciej – uważa wójt Patryk Straus.

Listy z podpisami trafią do komisarza wyborczego. To on wyznaczy datę głosowania. Referendum będzie ważne, jeśli w głosowaniu weźmie udział co najmniej 30 proc. uprawnionych.

Samorządowcy z kamiennogórskich gmin liczą, że rada powiatu sama szybciej zdecyduje się na odwołanie zarządu powiatu. Wówczas będą możliwe zmiany w kierownictwie szpitalnej spółki.

Share

Zobacz inne

One Thought to “Rozpoczęto procedurę referendalną w sprawie odwołania rady powiatu kamiennogórskiego”

  1. AO

    Bardzo dobra inicjatywa i porozumienie ponad wszelkimi podziałami. Może nareszcie uda się zakończyć ten żenujący spektakl z zarządem powiatu w roli głównej. Chodzi przede wszystkim o szpital, ale bardziej zorientowani pewnie dostrzegają poczynania zarządu powiatu w innych podległych jednostkach.
    Wyborcy powinni dokładnie pamiętać i rozliczyć tych ludzi. Proszę zestawić działania np. pani wice… Jej transparent wyborczy z hasłem, że będzie dbała o … no właśnie o co ??? Wszyscy zobaczyli kiedy głosowała nad uchwałą w sprawie natychmiastowego uruchomienia zawieszonych oddziałów w Powiatowym Centrum Zdrowia w Kamiennej Górze Sp. z o.o.
    Pan – członek zarządu z gminy Marciszów. Jakże zatroskany o losy jej mieszkańców, głosuje przeciw, a Rada Gminy Marciszów 28 maja na XXIX Sesji podejmuje uchwałę w sprawie apelu o podjęcie skutecznych działań przez Zarząd Powiatu Kamiennogórskiego zmierzających do wznowienia pracy zawieszonych oddziałów. Jakże „skuteczne” działanie podjął przedstawiciel Gminy Marciszów w zarządzie powiatu. Można upaść ze śmiechu.
    No i „wisienka na torcie”: pan starosta. Oczywiście działa jakby był nieświadomy wszystkiego. Najlepiej gdyby nikt się nie czepiał. No czego Wy wszyscy chcecie ??? Przecież nie jest tak źle

Leave a Comment