Romuald Loegler zaprezentował koncepcję zagospodarowania zalewu

W dniu 3 grudnia 2019 roku w Sali Witrażowej kamiennogórskiego ratusza dr arch. Romuald Loegler zaprezentował koncepcję ożywienia gospodarczego, turystycznego i kulturalnego Kamiennej Góry. Do współpracy zaprosił go kamiennogórski samorząd, który w kilkunastoletniej perspektywie zamierza zagospodarować ponad 15 hektarów gruntu wokół kamiennogórskiego zalewu.

Zobacz dokumentację w pliku PDF

Według autora koncepcji może tam powstać tętniąca życiem przestrzeń nowego śródmieścia Kamiennej Góry, która będzie łączyła funkcje: kulturalne, turystyczne i gospodarcze. Są one niezbędne do dalszego rozwoju miasta, przyciągnięciu nowych mieszkańców i turystów.

Autor koncepcji podkreślał atuty Kamiennej Góry, które mogą być atrakcyjnym czynnikiem do pozyskania inwestorów. Jednym z nich jest istnienie zalewu.

Miasta nad wodą mają większy potencjał atrakcyjności, niż miasta, które są jej pozbawione – tłumaczy Romuald Loegler.

Magnesem jest położenie miasta i bliskość granicy, a wkrótce będzie nim też  przebiegająca w pobliżu trasa S3.

Koncepcja zakłada przede wszystkim udostępnienie zalewu do rekreacji. Przewiduje m.in. budowę amfiteatru na wodzie, boisk, wieży widokowej, niewielkiej mariny, parkingów, restauracji, hosteli i hotelu. Większość inwestycji ma powstać za prywatne pieniądze.

– Miasto Kamienna Góra zamierza przede wszystkim uruchomić kąpielisko. Podejmiemy  się tego w przyszłym roku. Chcemy, aby mieszkańcy Kamiennej Góry znów przypomnieli sobie, jak fajnie można spędzać tam czas – mówi burmistrz Janusz Chodasewicz. 

Gdy zalew ponownie zrobi się popularnym miejscem, gminie łatwiej będzie znaleźć partnerów do realizacji przygotowanej koncepcji.    

– Obejmuje ona co najmniej kilkunastoletnią perspektywę. Tego nie da się zbudować w kilka lat i gmina nie zrobi tego samodzielnie, ale to miasto wyznacza kierunki rozwoju – dodaje Loegler.

Przedstawiona dziś urbanistyczna i architektoniczna wizja to pierwszy etap w planowaniu wieloletniej strategii miasta.

– Tego dokumentu nie należy traktować ostatecznie. To pomysł i wizja specjalistów, których poprosiliśmy o pomoc. Pokazuje nam jak mogłaby wyglądać Kamienna Góra i w którym kierunku idziemy – dodał burmistrz Chodasewicz.

Atelier Loegler, prowadzona przez architekta Romualda Loeglera, należy do firm, których projekty są najczęściej publikowane w polskich i zagranicznych profesjonalnych wydawnictwach. Prace Atelier z Krakowa były prezentowane na wielu wystawach w Polsce i poza jej granicami (Berlin, Paryż, Mediolan, Helsinki, Sofia, Amsterdam, Wenecja, Monachium).

Przypominamy, że pierwszym krokiem w kierunku zagospodarowania zalewu było wykorzystanie innowacyjnej metody oczyszczenia wody znajdującej się w zbiorniku. Głównym problemem kamiennogórskiego zalewu, który w konsekwencji doprowadził do zakazu kąpieli był postępujący proces eutrofizacji i związane z nim zakwity wody, zalegająca spora ilość mułu i występujące w zalewie duże ilości związków chemicznych. Dzięki zastosowanej metodzie oczyszczania, o czym informowaliśmy na naszym portalu, w części zalewu woda już jest bardzo klarowna i znacząco spadła ilość mułu. Wykonawca zapewniał, że dzięki wykorzystaniu jego metody biologicznej już w 2020 roku będzie można uruchomić kąpielisko.

Zapraszamy do wywiadu z dr arch. Romualdem Loeglerem.

Share

Zobacz inne

One Thought to “Romuald Loegler zaprezentował koncepcję zagospodarowania zalewu”

  1. […] Przypominamy, że w kamiennogórskim ratuszu dr arch. Romuald Loegler zaprezentował koncepcję zagospodarowania kamiennogórskiego zalewu. Reportaż fotograficzny, wizualizacja i wywiad z autorem koncepcji dostępny tutaj. […]

Leave a Comment