Renowacja Nepomucena – usuwanie mikroorganizmów

Dnia 11 września 2017 roku ruszył kolejny etap renowacji figury świętego Jana Nepomucena.

Po wcześniejszej przetransportowaniu pomnika wykonano oczyszczenie wstępne. Następnie poddano pomnik procesowi usunięcia mikroorganizmów preparatem biobójczym i usunięciu fragmentów powłoki malarskiej, która jest dla kamienia bardzo szkodliwa, gdyż uniemożliwia swobodne wysychanie i sprzyja powstaniu zniszczeń związanych z działaniem wody. Od dawna pomnik był niewłaściwie pielęgnowany przez osobę, która mimo dobrej woli przyczyniała się do jego dalszej dewastacji. Warstwa farby dla piaskowca stanowi bardzo niekorzystną barierę i utrudnia odparowywanie wody. To sprzyja intensywnemu rozwojowi bakterii, grzybów, mchu i innych.Kamienny barokowy Jan Nepomucen adoruje krucyfiks trzymany w obu rękach. Datuje się go na 1867 rok. Postać ma wysokość 153 cm a cały pomnik 320 cm. Obiekt z biegiem lat popadł w ruinę.

Renowacja figury odbywa się dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Brama Czadrowska przy wsparciu finansowym Urzędu Gminy Kamienna Góra.

Cały proces renowacji jest prezentowany na naszym portalu w tagach nepomucen i na specjalnie utworzonej stronie internetowej pod adresem czadrowskinepomuk.wordpress.com.

Share

Zobacz inne

One Thought to “Renowacja Nepomucena – usuwanie mikroorganizmów”

  1. […] prace renowacyjne figury świętego Jana Nepomucena. Po wcześniejszym procesie usuwania mikroorganizmów preparatem biobójczym nadal sporo wysiłku wymaga sunięcie powłoki malarskiej, która poprzez […]

Leave a Comment