Renowacja Nepomucena – odsolenie i spoinowanie

Trwają prace renowacyjne figury świętego Jana Nepomucena znajdującej się w sołectwie Czadrów.

Jan Nepomucen uważany był za patrona dobrej spowiedzi i spowiedników. Miał chronić przed wzburzoną wodą i powodziami, stąd jego pomniki ustawiane były często przy mostach i nad wodą. Nepomuki występują w wielu postaciach: od wyrafinowanych barokowych rzeźb do ludowych świątków. Znajdujący się w Czadrowie, kamienny barokowy Jan Nepomucen jest jednym z piękniejszych w regionie. Datuje się go na 1867 rok. Postać wraz z pomnikiem ma 320 cm.

Po mikropiaskowaniu i bardzo pracochłonnym procesie oczyszczania udało się usunąć z powierzchni kamienia resztki powłok farb, które przez wiele lat były nakładane na pomnik. Po tych zabiegach dokonano odsolenia miejsc metodą okładów z tamponów nasyconych wodą destylowaną i innymi kompresami z użyciem specjalistycznych środków aby nie dochodziło do rozluźnienia i uszkodzenia lepiszcza spajającego wewnętrzną strukturę piaskowca. Wykonano również zabiegi spoinowania i uzupełnienia ubytków wykorzystując do tego specjalne zaprawy.Ostatecznym zabiegiem będzie przeprowadzona hydrofobizacja metodą natryskową, która pozwoli skutecznie zabezpieczyć powierzchnię obiektu przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych.
Oczywiście będziemy prezentować kolejne etapy renowacji pomnika.

Przypominamy, iż renowację figury prowadzi Stowarzyszenie Brama Czadrowska dzięki uzyskanej dotacji z Urzędu Gminy Kamienna Góra w ramach zadania publicznego w zakresie ochrony dóbr kultury, sztuki i dziedzictwa narodowego.

Cały proces renowacji jest prezentowany na naszym portalu w tagach nepomucen i na specjalnie utworzonej stronie internetowej pod adresem czadrowskinepomuk.wordpress.com.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment