Renowacja Nepomucena – fundament

Dnia 11 października 2017 roku w sołectwie Czadrów wykonano podłoże z betonu, które będzie częścią odrestaurowanej figury świętego Jana Napomucena.

Kamienny barokowy Jan Nepomucen był usytuowany na skarpie przy drodze wjazdowej na fermę drobiu. Obiekt z biegiem lat popadł w ruinę, a jego niebezpieczne pochylenie groziło przewróceniem. Stowarzyszenie Brama Czadrowska w porozumieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, Starostwem Powiatowym i Urzędem Gminy w Kamiennej Górze oraz właścicielem Fermy Kur w Czadrowie ustaliło nową lokalizację pomnika w pasie drogi powiatowej nr 3468D. Nowa lokalizacja pozwoli uchronić pomnik przed zniszczeniem na kolejne stulecia.

Już niebawem ten pięknie rzeźbiony obelisk, który po raz pierwszy od 1867 roku przeszedł generalny zabieg konserwatorski będzie witał wszystkich przyjezdnych do sołectwa Czadrów.Przypominamy, iż renowację figury prowadzi Stowarzyszenie Brama Czadrowska dzięki uzyskanej dotacji z Urzędu Gminy Kamienna Góra w ramach zadania publicznego w zakresie ochrony dóbr kultury, sztuki i dziedzictwa narodowego.

Cały proces renowacji jest prezentowany na naszym portalu w tagach nepomucen i na specjalnie utworzonej stronie internetowej pod adresem czadrowskinepomuk.wordpress.com.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment