Renowacja Nepomucena

Już niebawem ruszy renowacja figury świętego Jana Nepomucena, znajdującej się na terenie sołectwa Czadrów.

Przypominamy, iż Stowarzyszenie Brama Czadrowska podjęło decyzję, iż kolejnym zadaniem publicznym z wykorzystaniem środków ze wsparcia Urzędu Gminy Kamienna Góra będzie renowacja właśnie tej figury.

Kamienny barokowy Jan Nepomucen jest usytuowany na skarpie rzeki Zadrny, przy drodze wjazdowej na fermę drobiu. Adoruje krucyfiks trzymany w obu rękach. Szczególny wyraz twarzy Jana ma w sobie coś niepokojącego. Ładny cokół, z tarczą. Datuje się go na 1867 rok. Postać ma wysokość 153 cm a cały pomnik 320 cm. Obiekt z biegiem lat popadł w ruinę. Obecnie najważniejszym problemem jest niebezpieczne pochylenie pomnika, co grozi jego przewróceniem.

W wyniku procedury konkursowej przeprowadzonej przez Wójta Gminy Kamienna Góra, Stowarzyszenie Brama Czadrowska na zadania w zakresie ochrony dóbr kultury, sztuki i dziedzictwa narodowego otrzymało środki pozwalające na rozpoczęcie prac renowacyjnych figury.

O rozpoczęciu działań w zakresie renowacji został już powiadomiony Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Jeleniej Górze i właściciel gruntu, na którym znajduje się pomnik Nepomucena. Cały proces renowacji będzie oczywiście prezentowany na naszym portalu.

Bez wsparcia finansowego Gminy Kamienna Góra nie udałoby się podjąć działań w ochronie tego zabytku. Stowarzyszenie Brama Czadrowska dołoży wszelkich starań aby „przeżył” on kolejne 150 lat.

Zapraszamy do artykułu „Społecznicy z dotacjami” znajdującego się w aktualnym wydaniu prasowym RTI (27 kwietnia). Można w nim uzyskać informacje o podziale środków finansowych na NGO przez gminę wiejską i powiat kamiennogórski.

Zobacz inne

2 Thoughts to “Renowacja Nepomucena”

 1. Ade

  Gratulacje dla Stowarzyszenia za zdobycie znacznej sumy pieniędzy na renowację pomnika.
  A gdzie zostanie przeniesiona figura ?
  Przesyłam pozdrowienia dla Pana Artura i podziękowanie,że dba o nasz Czadrów.

  1. czadrow

   Są plany aby figurę przenieść w bardziej widoczne i bezpieczniejsze miejsce, oczywiście przy rzece. Decyzja będzie wraz z Urzędem Gminy Kamienna Góra i konserwatorem zabytków. Jak tylko będzie wiadomo gdzie to poinformujemy. Pozdrawiam.

Leave a Comment