Renowacja krzyża przydrożnego z Kochanowa

Trwa renowacja krzyża przydrożnego z Kochanowa (gm. Kamienna Góra). To kolejny zabytek znajdujący się na terenie powiatu kamiennogórskiego, który doczekał się renowacji. Przypominamy, że obiekt w wyniku zdarzenia drogowego został wyrwany z miejsca jego osadzenia. Pionowa belka została oddzielona od ramion krzyża. Miejscowo osadziła się szara patyna oraz warstwa narośli biologicznych. Krzyż został przetransportowany do zakładu konserwatorskiego w marcu br., o czym informowaliśmy tutaj.

Konserwację krzyża nieodpłatnie przeprowadzi firma „Renowacja Zabytków Grzegorz Mikołajczyk” z Krzeszowa.

Przeprowadzenie konserwacji krzyża przydrożnego z Kochanowa ma na celu przywrócenie walorów technicznych i estetycznych obiektowi. Przeprowadzenie koniecznych działań konserwatorskich powstrzyma postępującą degradację kamienia.
Konserwacja techniczna kamieniarki obejmuje usunięcie wtórnych nawarstwień. Piaskowiec zostanie oczyszczony z zabrudzeń i narośli biologicznych. Zostaną wykonane zabiegi odsalające, zabiegi impregnacji wzmacniającej strukturę kamienia oraz sklejenie pęknięć. Konserwacja estetyczna obejmie założenie uzupełnień w miejscach ubytków wraz z ich scaleniem kolorystycznym.

Konserwator zabytków pozytywnie zaopiniował zamierzenie renowacji krzyża przydrożnego i podjęcie ratowniczych prac konserwatorskich, które jest w tym przypadku niezbędne.

Przypominamy również, że w ostatnim czasie została wykonana renowacja trzech zabytków na terenie miejscowości Czadrów (dwóch kapliczek i figura Nepomucena). Proces renowacji obiektów był prezentowany na portalu Relacje Regionalne i na specjalnie utworzonych stronach internetowych:

ZOBACZ RENOWACJĘ FIGURY JANA NEPOMUCENA
ZOBACZ RENOWACJĘ KAPLICZKI

Share

Zobacz inne

Leave a Comment