Renowacja kapliczki z Olszyn

Trwa renowacja kapliczki z Olszyn (gm. Kamienna Góra). To kolejny zabytek znajdujący się na terenie powiatu kamiennogórskiego, który doczekał się renowacji. Przypominamy, że dziewiętnastowieczna kapliczka została z końcem marca br. przetransportowana do zakładu konserwatorskiego. Prace renowacyjne ruszyły z inicjatywy sołtysa Adama Matusika oraz firmy „Renowacja Zabytków Grzegorz Mikołajczyk” i są finansowane ze środków własnych.

Obiekt z Olszyn posiada żelazny krzyż wysokości 100 cm, dawniej z korpusem Chrystusa. Postument wysokości 280 cm posiada ślady po malowanych postaciach i ornamentach. Na froncie data 1824. W zasadniczej części piaskowcowego postumentu znajduje się głęboka wnęka, niegdyś oszklona.

Obecnie obiekt jest oczyszczany z zabrudzeń i narośli biologicznych. W dalszym etapie renowacji zostaną wykonane m.in. zabiegi odsalające, zabiegi impregnacji wzmacniającej strukturę kamienia. Zostaną sklejone pęknięcia, uzupełnione miejsca ubytków, a stalowy krzyż nabierze dawnego blasku.

Przypominamy również, że w ostatnim czasie została wykonana renowacja trzech zabytków na terenie miejscowości Czadrów (dwóch kapliczek i figura Nepomucena). Proces renowacji obiektów był prezentowany na portalu Relacje Regionalne i na specjalnie utworzonych stronach internetowych:

ZOBACZ RENOWACJĘ FIGURY JANA NEPOMUCENA
ZOBACZ RENOWACJĘ KAPLICZKI

Share

Zobacz inne

Leave a Comment