Rajd Arado 2022

Przypominamy, że wraca największa impreza militarna w regionie – Rajd Arado, której organizatorem jest Arado Fabryka Historii S.C. z siedzibą w Kamiennej Górze.

Kolejna edycja odbędzie się w dniach 29 kwietnia – 3 maja br. Niestety z powodu nadal obecnej złej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa w wydarzeniu weźmie udział nie więcej jak 100 rekonstruktorów.

Opis tegorocznej edycja Rajdu Arado:

Mamy późną wiosnę/wczesne lato 1945 roku. Wojna się skończyła, ale na nowym pograniczu polsko-czeskim cały czas konflikt się tli. W górach nadal ukrywają się niedobitki oddziałów niemieckich. Walczyć o III Rzeszę nie mają już po co, bardziej chodzi o przetrwanie, a raczej przebicie się do zachodnich aliantów. Dolny Śląsk jest w niepodzielnym władaniu Armii Czerwonej, choć oficjalnie władze na miejscu już przejęli Polacy. W opuszczonych miejscowościach szaleją Rosjanie oraz szabrownicy. Gdzieniegdzie coraz odważniej daje o sobie znać pohitlerowskie podziemie – Werwolf. To wszystko w ryzach próbują utrzymać wracające z frontu oddziały 2. Armii Wojska Polskiego oraz tworzona przez poszukujących nowego życia na Ziemiach Odzyskanych Polaków, Milicja Obywatelska…

Niebawem więcej szczegółów.

Portal Relacje Regionalne uczestniczy w Rajdzie Arado od 2013 roku. Tylko na naszym portalu można obejrzeć reportaże ze wszystkich miast biorących udział w wydarzeniu. Pogrupowane galerie znajdują się tutaj.

AKTUALIZACJA

Organizator poinformował o odwołaniu tegorocznego Rajdu Arado.

Po wybuchu wojny w Ukrainie organizator planował zorganizować Rajd w zmienionej formie, bez udziału rekonstruktorów Armii Czerwonej i bez strzelania. Podczas Rajdu planowane było przeprowadzenie akcji charytatywnej, związanej z pomocą dla uchodźców z Ukrainy, jednak zrezygnowano również z takiej formy wydarzenia majówkowego.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment