Rajd Arado 2018 – Zarys inscenizacji w Kowarach

Już niebawem majówka i kolejna edycja Rajdu Arado – największej imprezy militarnej o charakterze historyczno-edukacyjnym, która ruszy 28 kwietnia i potrwa do 1 maja. Pierwszym miejscem, które opanują rekonstruktorzy Rajdu Arado będzie miasto Kowary (Schmiedeberg) dnia 28 kwietnia. Na deptaku o godz. 14:00 odbędzie się inscenizacja p.t.: „Misja Schmiedeberg”.

Zarys inscenizacji

Kwiecień 1945 r. zwiastował niechybny upadek III Rzeszy. Prowadzący do tej pory, okupione dużymi stratami, działania w rejonie Budziszyna, polski I Korpus Pancerny rozpoczynał właśnie dyslokację na pozycje wyjściowe do Operacji Praskiej – ostatniej, dużej ofensywy sprzymierzonych na froncie wschodnim II wojny światowej. Jednym z zadań, jakie postawiono żołnierzom generała Józefa Kimbara było zabezpieczenie sudeckiego skrzydła natarcia głównych sił Armii Czerwonej na stolicę Czech. By móc to skutecznie zrealizować, oddział wydzielony Wojska Polskiego, wspierany przez towarzyszy broni z czeskiej 1. Brygady Pancernej, wyruszył w kierunku niemieckiego miasta Schmiedeberg (Kowary). Jak miało się okazać, w chwili, gdy Polacy przekraczali rogatki miasta, trwał tutaj paniczny odwrót ostatnich pododdziałów Wehrmachtu i Waffen-SS. Konfrontacja, która była zaskoczeniem dla obu stron, okazała się nieunikniona…

Scenariusz inscenizacji batalistycznej p.t.: „Misja Schmiedeberg” oparty został o hipotetyczne działania elementów polskiego I Korpusu Pancernego w Karkonoszach. Osią narracji staną się losy żołnierzy tej jednostki w schyłkowym okresie II wojny światowej ze szczególnym naciskiem na sytuację, w jakiej znaleźli się oni w okresie pomiędzy bitwą budziszyńską (kwiecień 1945 r.) a bezwarunkową kapitulacją III Rzeszy. Terenem działań rekonstrukcyjnych stanie się deptak w Kowarach (ul.1Maja), na odcinku od budynku ratusza (skrzyżowanie ulic 1 Maja i Górniczej) do placu przy kościele p.w. Imienia Najświętszej Maryi Panny (skrzyżowanie ulic 1 Maja i Plac Franciszkański z wyłączeniem ronda) włącznie. Inscenizacja będzie miała charakter ruchomy – publiczność wraz z aktorami / rekonstruktorami, przemieszczać się będzie od ratusza do kościoła.
Podczas inscenizacji wykorzystane zostaną wszystkie pojazdy uczestniczące w Rajdzie Arado 2018 oraz replika samolotu myśliwskiego (element uzależniony od warunków pogodowych), broń filmowa / hukowa oraz bezpieczne środki pozoracji pola walki – świece dymne czarne i białe. W związku z powyższym poziom hałasu w czasie widowiska będzie wyższy niż normy przyjęte zwyczajowo. Całość opatrzona zostanie komentarzem realizowanym przez doktora nauk humanistycznych w zakresie historii.
Zgodnie z przyjętym planem godzinowym, przed inscenizacją oraz po jej zakończeniu wszystkie pojazdy zabytkowe biorące w niej udział oraz aktorzy / rekonstruktorzy w historycznym mundurach pozostaną do dyspozycji publiczności w ramach tzw. otwartego muzeum techniki wojskowej.

Poniżej prezentujemy godzinowy plan działań w mieście Kowary

Godz. 11.30 – Przyjazd kolumny rajdowej do Kowar.
Godz. 12.00-13.30 – Prezentacja historycznych pojazdów wojskowych przy ratuszu.
Godz. 13.55 – Wyjazd pojazdów historycznych na pozycje wyjściowe do inscenizacji.
Godz. 14.00 – Inscenizacja p.t.: „Misja Schmiedeberg” (Deptak).
Godz. 15.00 – Otwarte muzeum techniki wojskowej na placu przy kościele.
Godz. 17.30 – Wyjazd kolumny rajdowej z Kowar.

Portal Relacje Regionalne uczestniczy w Rajdzie Arado od roku 2013. Wszystkie nasze relacje z wydarzenia dostępne tutaj.
Więcej informacji o Rajdzie Arado 2018 w tagach arado.

Rajd AradoShare

Zobacz inne

Leave a Comment