Rajd Arado 2018 – Zarys inscenizacji w Karpaczu

Już niebawem majówka i kolejna edycja Rajdu Arado – największej imprezy militarnej o charakterze historyczno-edukacyjnym, która ruszy 28 kwietnia i potrwa do 1 maja. Jednym z miast, które odwiedzą rekonstruktorzy będzie Karpacz, w którym odbędzie się inscenizacja “Aleja snajperów”.

Zarys inscenizacji

Kwiecień 1945 r. zwiastował niechybny upadek III Rzeszy. Prowadzący do tej pory, okupione dużymi stratami, działania w rejonie Budziszyna, polski I Korpus Pancerny rozpoczynał właśnie dyslokację na pozycje wyjściowe do Operacji Praskiej – ostatniej, dużej ofensywy sprzymierzonych na froncie wschodnim II wojny światowej. Jednym z zadań, jakie postawiono żołnierzom generała Józefa Kimbara było zabezpieczenie sudeckiego skrzydła natarcia głównych sił Armii Czerwonej na stolicę Czech. By móc to skutecznie zrealizować, oddział wydzielony Wojska Polskiego, wspierany przez towarzyszy broni z czeskiej 1. Brygady Pancernej, wyruszył w kierunku niemieckiego miasta Krummhübel (Karpacz). Jak miało się okazać, w chwili, gdy Polacy przekraczali rogatki miasta, trwał tutaj paniczny odwrót ostatnich pododdziałów Wehrmachtu i Waffen-SS, próbujących ewakuować między innymi dokumenty wywiadu wojskowego III Rzeszy. Konfrontacja, która była zaskoczeniem dla obu stron, okazała się nieunikniona…

Scenariusz inscenizacji batalistycznej p.t.: „Aleja snajperów” oparty został o hipotetyczne działania elementów polskiego I Korpusu Pancernego w Karkonoszach. Osią narracji staną się losy żołnierzy tej jednostki w schyłkowym okresie II wojny światowej ze szczególnym naciskiem na sytuację, w jakiej znaleźli się oni w okresie pomiędzy bitwą budziszyńską (kwiecień 1945 r.) a bezwarunkową kapitulacją III Rzeszy. Terenem działań rekonstrukcyjnych stanie się deptak w Karpaczu (ul. Konstytucji 3 Maja), na odcinku od DW Bachus do placu przy DW Mieszko, w ciągu ul. Adama Mickiewicza włącznie. Inscenizacja będzie miała charakter ruchomy – publiczność wraz z aktorami/rekonstruktorami, przemieszczać się będzie na całej długości deptaka. Punktami głównymi potyczek stron będzie przestrzeń przed budynkiem Urzędu Miejskiego oraz rejon DW Mieszko.
Podczas inscenizacji wykorzystana zostaną wszystkie pojazdy uczestniczące w Rajdzie Arado 2018, broń filmowa/hukowa oraz bezpieczne środki pozoracji pola walki – świece dymne czarne i białe. W związku z powyższym poziom hałasu w czasie widowiska będzie wyższy niż normy przyjęte zwyczajowo. Całość opatrzona zostanie komentarzem realizowanym przez doktora nauk humanistycznych w zakresie historii.

Zgodnie z przyjętym planem godzinowym, przed inscenizacją oraz po jej zakończeniu wszystkie pojazdy zabytkowe biorące w niej udział oraz aktorzy/rekonstruktorzy w historycznym mundurach pozostaną do dyspozycji publiczności w ramach tzw. otwartego muzeum techniki wojskowej.

Poniżej prezentujemy godzinowy plan działań w mieście Karpacz

• Godz. 11.30 – Przyjazd kolumny rajdowej do Karpacza.
• Godz. 12.00-13.30 – Prezentacja historycznych pojazdów wojskowych na ulicach Karpacza.
• Godz. 13.55 – Wyjazd pojazdów historycznych na pozycje wyjściowe do inscenizacji.
• Godz. 14.00 – Inscenizacja p.t.: „Aleja snajperów” (Deptak).
• Godz. 15.00 – Otwarte muzeum techniki wojskowej przy DW Mieszko.
• Godz. 17.30 – Wyjazd kolumny rajdowej z Karpacza.

Portal Relacje Regionalne uczestniczy w Rajdzie Arado od roku 2013. Wszystkie nasze relacje z wydarzenia dostępne tutaj.
Więcej informacji o Rajdzie Arado 2018 w tagach arado.

Rajd AradoShare

Zobacz inne

Leave a Comment