Rajd Arado 2018 – Zarys inscenizacji w Jeleniej Górze

Już niebawem majówka i kolejna edycja Rajdu Arado – największej imprezy militarnej o charakterze historyczno-edukacyjnym, która ruszy 28 kwietnia i potrwa do 1 maja. Jednym z miast, które odwiedzą rekonstruktorzy będzie Jelenia Góra, w której odbędzie się inscenizacja „Zasadzka Werwolfu”.

Zarys inscenizacji

Kwiecień 1945 r. zwiastował niechybny upadek III Rzeszy. Prowadzący do tej pory, okupione dużymi stratami, działania w rejonie Budziszyna, polski I Korpus Pancerny rozpoczynał właśnie dyslokację na pozycje wyjściowe do Operacji Praskiej –ostatniej, dużej ofensywy sprzymierzonych na froncie wschodnim II wojny światowej. Jednym z zadań, jakie postawiono żołnierzom generała Józefa Kimbara było zabezpieczenie sudeckiego skrzydła natarcia głównych sił Armii Czerwonej na stolicę Czech. By móc to skutecznie zrealizować, oddział wydzielony Wojska Polskiego, wspierany przez towarzyszy broni z czeskiej 1. Brygady Pancernej, wyruszył w kierunku niemieckiego miasta Hirschberg (Jelenia Góra). Jak miało się okazać, dyslokacja Polaków została rozpoznana przez niedobitki Wehrmachtu i Waffen-SS. Na pierwszą linię wysłano też tworzące się w pośpiechu, pohitlerowskie podziemie –Werwolf. To właśnie bojownicy tej, owianej złą sławą organizacji, przygotowali zasadzkę na niespodziewających się oporu żołnierzy z orłami na rogatywkach…

Scenariusz inscenizacji batalistycznej p.t.: „Zemsta Werwolfu” oparty został o hipotetyczne działania elementów polskiego I Korpusu Pancernego w Karkonoszach. Osią narracji staną się losy żołnierzy tej jednostki w schyłkowym okresie II wojny światowej ze szczególnym naciskiem na sytuację, w jakiej znaleźli się oni w okresie pomiędzy bitwą budziszyńską (kwiecień 1945r.) a bezwarunkową kapitulacją III Rzeszy.

Podczas inscenizacji wykorzystane zostaną wszystkie pojazdy uczestniczące w Rajdzie Arado 2018, broń filmowa/hukowa oraz bezpieczne środki pozoracji pola walki – świece dymne czarne i białe. W związku z powyższym poziom hałasu w czasie widowiska będzie wyższy niż normy przyjęte zwyczajowo. Całość opatrzona zostanie komentarzem realizowanym przez doktora nauk humanistycznych w zakresie historii.

Zgodnie z przyjętym planem godzinowym, przed inscenizacją oraz po jej zakończeniu wszystkie pojazdy zabytkowe biorące w niej udział oraz aktorzy/rekonstruktorzy w historycznym mundurach pozostaną do dyspozycji publiczności w ramach tzw. otwartego muzeum techniki wojskowej na Placu Ratuszowym, a następnie przemieszczą się na ul. Chełmońskiego, gdzie wezmą udział w nocnym zwiedzaniu Podziemi „Wrota Czasu”.

Poniżej prezentujemy godzinowy plan działań w mieście Jelenia Góra

Godz. 17.45 – Przyjazd kolumny rajdowej do Jeleniej Góry.
Godz. 18.15 – Inscenizacja p.t.: „Zasadzka Werwolfu” (Deptak + Plac Ratuszowy).
Godz. 19.00-19.30 – Prezentacja historycznych pojazdów wojskowych na Placu Ratuszowym.
Godz. 19.45 – Przejazd kolumny rajdowej na ul. Chełmońskiego.
Godz. 20.15 – Nocne zwiedzanie Podziemi „Wrota Czasu” i prezentacja historycznych pojazdów wojskowych na ul. Chełmońskiego.
Godz. 22.30 – Wyjazd kolumny rajdowej z Jeleniej Góry.

Portal Relacje Regionalne uczestniczy w Rajdzie Arado od roku 2013. Wszystkie nasze relacje z wydarzenia dostępne tutaj.
Więcej informacji o Rajdzie Arado 2018 w tagach arado.

Rajd AradoZobacz inne

Leave a Comment