Rajd Arado 2018 – Zarys inscenizacji Pałac Jedlinka

Już niebawem majówka i kolejna edycja Rajdu Arado – największej imprezy militarnej o charakterze historyczno-edukacyjnym, która ruszy 28 kwietnia i potrwa do 1 maja.

Jednym z miejsc, które opanują rekonstruktorzy będzie Pałac Jedlinka w Jedlinie-Zdrój nieopodal Wałbrzycha. Już w latach trzydziestych pałacem interesowały się władze III Rzeszy. To tam słynna organizacja TODT nadzorowała prace nad najważniejszymi projektami III Rzeszy – np. Wałem Atlantyckim i budową „Wilczego Szańca” – kwatery Hitlera. Na potrzeby bezpieczeństwa jej członków zaadaptowano pałacowe podziemia na schron przeciwlotniczy, zabezpieczony pancernymi i gazoszczelnymi drzwiami.
W pałacu koordynowano również prace nad realizacją projektu „Olbrzym” w Górach Sowich. Sam projekt „Olbrzym” był owiany tajemnicą, a członkowie Organizacji TODT jeszcze 8 maja, czyli na krótko przed wkroczeniem Armii Czerwonej, palili na dziedzińcu pałacu stosy dokumentów.

Zarys inscenizacji

Kwiecień 1945 r. zwiastował niechybny upadek III Rzeszy. Prowadzący do tej pory, okupione dużymi stratami, działania w rejonie Budziszyna, polski I Korpus Pancerny rozpoczynał właśnie dyslokację na pozycje wyjściowe do Operacji Praskiej – ostatniej, dużej ofensywy sprzymierzonych na froncie wschodnim II wojny światowej. Jednym z zadań, jakie postawiono żołnierzom generała Józefa Kimbara stało się zabezpieczenie sudeckiego skrzydła natarcia głównych sił Armii Czerwonej na stolicę Czech. By móc to skutecznie zrealizować, oddział wydzielony Wojska Polskiego, wspierany przez towarzyszy broni z czeskiej 1. Brygady Pancernej, wyruszył w Karkonosze w celu odnalezienia ukrytych przez hitlerowców, zrabowanych na terenie całej Europy dzieł sztuki i sztabek złota. Jak miało się okazać, dyslokacja Polaków została rozpoznana przez niedobitki Wehrmachtu i Waffen-SS. Na pierwszą linię wysłano też tworzące się w pośpiechu, pohitlerowskie podziemie – Werwolf…

Czy skarb ukryty Erikę von Böhm to tylko rodowe dobra, czy może większa część depozytu pozwalającego na dostatnie życie dolnośląskich prominentów NSDAP po wojnie? Czy brat ostatniej dziedziczki Pałacu Jedlinka, Ulrich rzeczywiście zginął w bojach pod Strzegomiem? Scenariusz pokazu batalistycznego p.t.: „Skarby Jedlinki” będzie próbą odtworzenia zdarzeń, które mogły mieć miejsce w okolicy, w ostatnich dniach II wojny światowej. Rzeczywiste wątki historyczne przeplatać się będą z nadającymi kolorytu pokazowi hipotezami, dotyczącymi poszukiwań zrabowanych przez Niemców skarbów przez wojskowo-cywilny zespół polskich specjalistów. W tle przypomnimy o niejednokrotnie tragicznych losach żołnierzy 2. Armii Wojska Polskiego, których wojenna zawierucha rzuciła w Karkonosze.

Podczas pokazu wykorzystana zostaną wszystkie pojazdy uczestniczące w Rajdzie Arado 2018, broń filmowa/hukowa oraz bezpieczne środki pozoracji pola walki – świece dymne czarne i białe. W związku z powyższym poziom hałasu w czasie widowiska będzie wyższy niż normy przyjęte zwyczajowo. Całość opatrzona zostanie komentarzem realizowanym przez doktora nauk humanistycznych w zakresie historii.

Poniżej prezentujemy godzinowy plan działań na terenie Pałacu Jedlinka

• Godz. 09.00 – Wyjazd kolumny rajdowej z Kamiennej Góry.
• Godz. 12.45 – Przyjazd kolumny rajdowej do Jedliny Zdrój i prezentacja historycznych pojazdów wojskowych na terenie Pałacu Jedlinka.
• Godz. 14.00 – Pokaz batalistyczny p.t.: „Skarby Jedlinki”.
• Godz. 14.20-16.30 – Prezentacja historycznych pojazdów wojskowych na terenie Resortu.
• Godz. 16.30 – Wyjazd kolumny rajdowej w kierunku Karpacza.

Portal Relacje Regionalne uczestniczy w Rajdzie Arado od roku 2013. Wszystkie nasze relacje z wydarzenia dostępne tutaj.
Więcej informacji o Rajdzie Arado 2018 w tagach arado.

Rajd AradoShare

Zobacz inne

Leave a Comment