Rajd Arado 2018 – Seidorf Mountain Resort

Już niebawem majówka i kolejna edycja Rajdu Arado – największej imprezy militarnej o charakterze historyczno-edukacyjnym, która ruszy 28 kwietnia i potrwa do 1 maja.

Szereg miast, małych miejscowości i ciekawych miejsc regionu stanie się areną działań zbrojnych związanych z historią schyłkowego okresu II wojny światowej. Uczestniczyć w nim będzie kilkudziesięciu aktorów/rekonstruktorów z całej Polski i Czech oraz 10 zabytkowych pojazdów/obiektów wojskowych, w większości oryginalnych, wyprodukowanych między 1939 a 1945 r. Nie zabraknie też samolotu.

Miło nam poinformować, iż do miejsc, jakie odwiedzi Rajd Arado 2018 doszedł Seidorf Mountain Resort – nowo powstający Aparthotel zlokalizowany między Karpaczem i Sosnówką, na wysokości 670 m n.p.m.

Godzinę i plan działań rekonstruktorów w nowym miejscu podamy niebawem.
Rajd Arado 2018 odwiedzi również Kowary, Jelenią Górę, Karpacz, Osadę Śnieżka, Pałac Jedlinka, Gościniec nad Bukówką, Kamienną Górę.

Osią narracji Rajdu Arado 2018 będą zawiłe losy żołnierzy 2. Armii Wojska Polskiego, przede wszystkim w kontekście ich powrotu do odbudowującej się z pożogi wojennej, ojczyzny wiosną 1945 r. Temat wiodący wybrany został nieprzypadkowo. Organizatorzy wydarzenia chcą w ten sposób szczególną uwagę zwrócić na dzieje, nieco w dzisiejszych czasach zapomnianego oraz niedocenianego pod względem wkładu w wysiłek zbrojny koalicji antyhitlerowskiej, Wojska Polskiego na Wschodzie. Przypomniane zostaną sylwetki osób, które, mając za sobą służbę oraz walkę w szeregach Polskiego Państwa Podziemnego, zdecydowały się na służbę pod „ludowymi” sztandarami, uchodząc w ten sposób przed kaźnią ze strony radzieckiego NKWD lub polskiej „bezpieki” (odsetek takich postaci był zwłaszcza w 2. AWP naprawdę dostrzegalny). Oprócz tego zwrócona zostanie uwaga na historie tych, którzy rzeczywiście nie zdążyli zaciągnąć się w szeregi Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR, w czasach formowaniach ich pod komendą gen. Władysława Andersa. Jak zawsze nie zabraknie wątków regionalnych oraz odwołania do dolnośląskich tajemnic schyłkowego okresu istnienia III Rzeszy.

Portal Relacje Regionalne uczestniczy w Rajdzie Arado od roku 2013. Wszystkie nasze relacje z wydarzenia dostępne tutaj.
Więcej informacji o Rajdzie Arado 2018 w tagach arado.

Rajd AradoShare

Zobacz inne

Leave a Comment