Rajd Arado 2018 – Podsumowanie

Zakończyło się majówkowe widowisko na Dolnym Śląsku i największa w Polsce mobilna impreza historyczno-edukacyjna Rajd Arado 2018.

W tym sezonie portal Relacje Regionalne po raz kolejny relacjonował w całości to wydarzenie.

Dziękujemy organizatorom za zaufanie i powierzenie nam obowiązku zadbania o oprawę graficzną tego wielkiego wydarzenia historyczo-edukacyjnego.

Dziękujemy grupom rekonstrukcyjnym za wspaniałą współpracę i uznanie. Mamy nadzieję, że nasze relacje z inscenizacji pozwolą Wam wracać do wspaniałych chwil spędzonych podczas Rajdu. To Wy dzięki swojej pasji i zaangażowaniu przyczyniliście się do upamiętnienia zawiłych losów żołnierzy 2. Armii Wojska Polskiego.

Podczas Radu Arado 2018 organizatorzy wydarzenia chcieli szczególną uwagę zwrócić na dzieje, nieco w dzisiejszych czasach zapomnianego oraz niedocenianego pod względem wkładu w wysiłek zbrojny koalicji antyhitlerowskiej, Wojska Polskiego na Wschodzie. Przypomniane zostały sylwetki osób, które, mając za sobą służbę oraz walkę w szeregach Polskiego Państwa Podziemnego, zdecydowały się na służbę pod „ludowymi” sztandarami, uchodząc w ten sposób przed kaźnią ze strony radzieckiego NKWD lub polskiej „bezpieki” (odsetek takich postaci był zwłaszcza w 2. AWP naprawdę dostrzegalny). Oprócz tego zwrócona została uwaga na historie tych, którzy rzeczywiście nie zdążyli zaciągnąć się w szeregi Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR, w czasach formowaniach ich pod komendą gen. Władysława Andersa. Jak zawsze nie zabrakło wątków regionalnych oraz odwołania do dolnośląskich tajemnic schyłkowego okresu istnienia III Rzeszy.
Wszystkie inscenizacje w całości opatrzone zostały komentarzem realizowanym przez doktora nauk humanistycznych w zakresie historii.

Zapraszamy do naszej obszernej relacji z wydarzenia.
Kliknij poniższe zdjęcia aby zobaczyć galerie z inscenizacji Rajdu Arado 2018.

Portal Relacje Regionalne uczestniczy w Rajdzie Arado od roku 2013. Wszystkie nasze relacje z wydarzenia dostępne tutaj. Więcej informacji o wydarzeniu w tagach arado.Share

Zobacz inne

Leave a Comment