Rajd Arado 2018 – Pałac Jedlinka

Już niebawem majówka i kolejna edycja Rajdu Arado – największej imprezy militarnej o charakterze historyczno-edukacyjnym, która ruszy 28 kwietnia i potrwa do 1 maja.

Jednym z miejsc, które opanują rekonstruktorzy będzie Pałac Jedlinka w Jedlinie-Zdrój nieopodal Wałbrzycha. Już w latach trzydziestych pałacem interesowały się władze III Rzeszy. To tam słynna organizacja TODT nadzorowała prace nad najważniejszymi projektami III Rzeszy – np. Wałem Atlantyckim i budową „Wilczego Szańca” – kwatery Hitlera. Na potrzeby bezpieczeństwa jej członków zaadaptowano pałacowe podziemia na schron przeciwlotniczy, zabezpieczony pancernymi i gazoszczelnymi drzwiami.
W pałacu koordynowano również prace nad realizacją projektu „Olbrzym” w Górach Sowich. Sam projekt “Olbrzym” był owiany tajemnicą, a członkowie Organizacji TODT jeszcze 8 maja, czyli na krótko przed wkroczeniem Armii Czerwonej, palili na dziedzińcu pałacu stosy dokumentów.

Rajd Arado rozpocznie się 28 kwietnia w mieście Kowary. Tam odbędzie się prezentacja pojazdów uczestniczących w Rajdzie oraz widowisko historyczne, które zostanie zrealizowane w warunkach zabudowy miejskiej.

Kolejnym miastem będzie Karpacz, w którym dnia 29 kwietnia odbędzie się prezentacja pojazdów uczestniczących w Rajdzie i widowisko historyczne „Aleja snajperów”.
Inscenizacja „Aleja snajperów” w Karpaczu to już tradycja. Ponownie będzie wzorowana na wcześniejszych bardzo widowiskowych odsłonach i będzie mieć otwartą formułę, w której uczestnictwo będą brać również mieszkańcy oraz goście Karpacza. Całość zostanie zrealizowana w formie przejazdu/parady z elementami batalistycznymi i z rozbudowaną sceną walki w kulminacyjnym punkcie inscenizacji.

Dnia 30 kwietnia Rajd Arado zajedzie do wspomnianego Pałacu Jedlinka natomiast 1 maja inscenizacje odbędą się na kamiennogórskim rynku oraz w cieniu kryjącej tajemnicze laboratoria Arado, Góry Parkowej. O innych miejscach, które odwiedzi Rajd Arado poinformujemy niebawem.

Rajd Arado odbywa cię co rok w trakcie długiego weekendu majowego, a pierwsza edycja miała miejsce w 2012 roku. Wszystkie wydarzenia w ramach całego cyklu rekonstrukcji, odbywają się w miastach terenu południowo-zachodniej części Dolnego Śląska. W całym przedsięwzięciu udział biorą rekonstruktorzy z całego kraju.

Dziesiątki epokowych pojazdów pancernych, tysiące sztuk amunicji, zaawansowana pirotechnika i samoloty to wyjątkowa i fascynująca lekcja historii.

Portal Relacje Regionalne uczestniczy w Rajdzie Arado od roku 2013. Wszystkie nasze relacje z wydarzenia dostępne tutaj.
Więcej informacji o Rajdzie Arado 2018 w tagach arado.

Rajd Arado



Share

Zobacz inne

Leave a Comment