Rajd Arado 2018 – Inscenizacja w Pałacu Jedlinka

Dnia 28 kwietnia 2018 roku ruszyła kolejna edycja Rajdu Arado – największej imprezy militarnej o charakterze historyczno-edukacyjnym. Pierwszym miejscem, które opanowali rekonstruktorzy było miasto Kowary i Jelenia Góra. Drugiego dnia Rajd Arado zawitał do Seidorf Mountain Resort w Sosnówce, miasta Karpacz i Osady Śnieżka w Łomnicy. Dnia trzeciego rekonstruktorzy opanowali Pałac Jedlinka w Jedlinie-Zdrój nieopodal Wałbrzycha.

Scenariusz pokazu batalistycznego p.t.: „Skarby Jedlinki” był próbą odtworzenia zdarzeń, które mogły mieć miejsce w okolicy, w ostatnich dniach II wojny światowej.

Podczas inscenizacji wykorzystane zostały wszystkie pojazdy uczestniczące w Rajdzie Arado 2018, broń filmowa / hukowa oraz bezpieczne środki pozoracji pola walki. Całość opatrzona została komentarzem realizowanym przez doktora nauk humanistycznych w zakresie historii.

Przed inscenizacją oraz po jej zakończeniu wszystkie pojazdy zabytkowe biorące w niej udział oraz aktorzy / rekonstruktorzy w historycznych mundurach byli do dyspozycji publiczności w ramach tzw. otwartego muzeum techniki wojskowej.

Wydarzenie odbywa się pod naszym patronatem medialnym. Portal Relacje Regionalne uczestniczy w Rajdzie Arado od roku 2013. Wszystkie nasze relacje z wydarzenia dostępne tutaj. Więcej informacji o wydarzeniu w tagach arado.

Osią narracji Rajdu Arado 2018 są zawiłe losy żołnierzy 2. Armii Wojska Polskiego, przede wszystkim w kontekście ich powrotu do odbudowującej się z pożogi wojennej, ojczyzny wiosną 1945 r. Temat wiodący wybrany został nieprzypadkowo. Organizatorzy wydarzenia chcieli w ten sposób szczególną uwagę zwrócić na dzieje, nieco w dzisiejszych czasach zapomnianego oraz niedocenianego pod względem wkładu w wysiłek zbrojny koalicji antyhitlerowskiej, Wojska Polskiego na Wschodzie. Przypomniane zostały sylwetki osób, które, mając za sobą służbę oraz walkę w szeregach Polskiego Państwa Podziemnego, zdecydowały się na służbę pod „ludowymi” sztandarami, uchodząc w ten sposób przed kaźnią ze strony radzieckiego NKWD lub polskiej „bezpieki” (odsetek takich postaci był zwłaszcza w 2. AWP naprawdę dostrzegalny). Oprócz tego zwrócona została uwaga na historie tych, którzy rzeczywiście nie zdążyli zaciągnąć się w szeregi Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR, w czasach formowaniach ich pod komendą gen. Władysława Andersa. Jak zawsze nie zabrakło wątków regionalnych oraz odwołania do dolnośląskich tajemnic schyłkowego okresu istnienia III Rzeszy.

Zarys inscenizacji w Pałacu Jedlinka

Kwiecień 1945 r. zwiastował niechybny upadek III Rzeszy. Prowadzący do tej pory, okupione dużymi stratami, działania w rejonie Budziszyna, polski I Korpus Pancerny rozpoczynał właśnie dyslokację na pozycje wyjściowe do Operacji Praskiej – ostatniej, dużej ofensywy sprzymierzonych na froncie wschodnim II wojny światowej. Jednym z zadań, jakie postawiono żołnierzom generała Józefa Kimbara stało się zabezpieczenie sudeckiego skrzydła natarcia głównych sił Armii Czerwonej na stolicę Czech. By móc to skutecznie zrealizować, oddział wydzielony Wojska Polskiego, wspierany przez towarzyszy broni z czeskiej 1. Brygady Pancernej, wyruszył w Karkonosze w celu odnalezienia ukrytych przez hitlerowców, zrabowanych na terenie całej Europy dzieł sztuki i sztabek złota. Jak miało się okazać, dyslokacja Polaków została rozpoznana przez niedobitki Wehrmachtu i Waffen-SS. Na pierwszą linię wysłano też tworzące się w pośpiechu, pohitlerowskie podziemie – Werwolf…

Czy skarb ukryty Erikę von Böhm to tylko rodowe dobra, czy może większa część depozytu pozwalającego na dostatnie życie dolnośląskich prominentów NSDAP po wojnie? Czy brat ostatniej dziedziczki Pałacu Jedlinka, Ulrich rzeczywiście zginął w bojach pod Strzegomiem? Scenariusz pokazu batalistycznego p.t.: „Skarby Jedlinki” był próbą odtworzenia zdarzeń, które mogły mieć miejsce w okolicy, w ostatnich dniach II wojny światowej. Rzeczywiste wątki historyczne przeplatały się z nadającymi kolorytu pokazowi hipotezami, dotyczącymi poszukiwań zrabowanych przez Niemców skarbów przez wojskowo-cywilny zespół polskich specjalistów. W tle przypomniano o niejednokrotnie tragicznych losach żołnierzy 2. Armii Wojska Polskiego, których wojenna zawierucha rzuciła w Karkonosze.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment