Rajd Arado 2018 – Inscenizacja w Karpaczu

Dnia 28 kwietnia 2018 roku ruszyła kolejna edycja Rajdu Arado – największej imprezy militarnej o charakterze historyczno-edukacyjnym. Pierwszym miejscem, które opanowali rekonstruktorzy było miasto Kowary i Jelenia Góra. Drugiego dnia Rajd Arado zawitał do Seidorf Mountain Resort w Sosnówce oraz miasta Karpacz.

Terenem działań rekonstrukcyjnych w Karpaczu ponownie stał się deptak na odcinku od DW Bachus do placu przy DW Mieszko, na którym odbyła się inscenizacja batalistyczna p.t.: „Aleja snajperów”. Publiczność wraz z aktorami /rekonstruktorami, przemieszczała się na całej długości deptaka.

Podczas inscenizacji wykorzystane zostały wszystkie pojazdy uczestniczące w Rajdzie Arado 2018, broń filmowa / hukowa oraz bezpieczne środki pozoracji pola walki. Całość opatrzona została komentarzem realizowanym przez doktora nauk humanistycznych w zakresie historii.

Przed inscenizacją oraz po jej zakończeniu wszystkie pojazdy zabytkowe biorące w niej udział oraz aktorzy / rekonstruktorzy w historycznych mundurach byli do dyspozycji publiczności w ramach tzw. otwartego muzeum techniki wojskowej.

Wydarzenie odbywa się pod naszym patronatem medialnym. Portal Relacje Regionalne uczestniczy w Rajdzie Arado od roku 2013. Wszystkie nasze relacje z wydarzenia dostępne tutaj. Więcej informacji o wydarzeniu w tagach arado.

Osią narracji Rajdu Arado 2018 są zawiłe losy żołnierzy 2. Armii Wojska Polskiego, przede wszystkim w kontekście ich powrotu do odbudowującej się z pożogi wojennej, ojczyzny wiosną 1945 r. Temat wiodący wybrany został nieprzypadkowo. Organizatorzy wydarzenia chcieli w ten sposób szczególną uwagę zwrócić na dzieje, nieco w dzisiejszych czasach zapomnianego oraz niedocenianego pod względem wkładu w wysiłek zbrojny koalicji antyhitlerowskiej, Wojska Polskiego na Wschodzie. Przypomniane zostały sylwetki osób, które, mając za sobą służbę oraz walkę w szeregach Polskiego Państwa Podziemnego, zdecydowały się na służbę pod „ludowymi” sztandarami, uchodząc w ten sposób przed kaźnią ze strony radzieckiego NKWD lub polskiej „bezpieki” (odsetek takich postaci był zwłaszcza w 2. AWP naprawdę dostrzegalny). Oprócz tego zwrócona została uwaga na historie tych, którzy rzeczywiście nie zdążyli zaciągnąć się w szeregi Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR, w czasach formowaniach ich pod komendą gen. Władysława Andersa. Jak zawsze nie zabrakło wątków regionalnych oraz odwołania do dolnośląskich tajemnic schyłkowego okresu istnienia III Rzeszy.

Zarys inscenizacji w Karpaczu

Kwiecień 1945 r. zwiastował niechybny upadek III Rzeszy. Prowadzący do tej pory, okupione dużymi stratami, działania w rejonie Budziszyna, polski I Korpus Pancerny rozpoczynał właśnie dyslokację na pozycje wyjściowe do Operacji Praskiej – ostatniej, dużej ofensywy sprzymierzonych na froncie wschodnim II wojny światowej. Jednym z zadań, jakie postawiono żołnierzom generała Józefa Kimbara było zabezpieczenie sudeckiego skrzydła natarcia głównych sił Armii Czerwonej na stolicę Czech. By móc to skutecznie zrealizować, oddział wydzielony Wojska Polskiego, wspierany przez towarzyszy broni z czeskiej 1. Brygady Pancernej, wyruszył w kierunku niemieckiego miasta Krummhübel (Karpacz). Jak miało się okazać, w chwili, gdy Polacy przekraczali rogatki miasta, trwał tutaj paniczny odwrót ostatnich pododdziałów Wehrmachtu i Waffen-SS, próbujących ewakuować między innymi dokumenty wywiadu wojskowego III Rzeszy. Konfrontacja, która była zaskoczeniem dla obu stron, okazała się nieunikniona…

Scenariusz inscenizacji batalistycznej p.t.: „Aleja snajperów” oparty został o hipotetyczne działania elementów polskiego I Korpusu Pancernego w Karkonoszach. Osią narracji staną się losy żołnierzy tej jednostki w schyłkowym okresie II wojny światowej ze szczególnym naciskiem na sytuację, w jakiej znaleźli się oni w okresie pomiędzy bitwą budziszyńską (kwiecień 1945 r.) a bezwarunkową kapitulacją III Rzeszy.

Zobacz inne

One Thought to “Rajd Arado 2018 – Inscenizacja w Karpaczu”

  1. […] relacja z ubiegłego roku dostępna tutaj.Niebawem szczegółowy program […]

Leave a Comment