Radni Gminy Kamienna Góra wizytowali nowoczesną sortownię Sanikomu

Radni Gminy Kamienna Góra wizytowali dzisiaj (środa, 27 października) nowoczesną sortownię Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sanikom znajdującą się w Lubawce przy ul. Komunalnej.

Radni wraz z zastępcą wójta Małgorzatą Buszkiewicz i kierownikiem referatu Małgorzatą Sajdak postanowili zapoznać się z instalacją, do której dostarczane są odpady w ramach selektywnej zbiórki prowadzonej m.in. na terenie gminy Kamienna Góra. Przypominamy, że nowoczesna sortownia powstała, aby możliwy był odzysk surowców i wykorzystanie ich w procesie recyklingu.

Odpady zebrane w sposób selektywny najpierw trafią do hali przyjęcia odpadów. Następnie zostają przekazane do pierwszego urządzenia w linii technologicznej, czyli do rozrywarki do worków. Automatyczna rozrywarka sprawia, że tej pracy nie musi wykonywać pracownik. Urządzenie otwiera 95 ze 100 wrzuconych worków. Wydajność linii to aż 7 ton na godzinę. Następnie strumień śmieci jest kierowany do kabiny wstępnej segregacji. Tam pracownicy ręcznie wybierają te odpady, które nie powinny przedostać się dalej, a więc odpady niebezpieczne, elektrozłom, szkło czy też odpady tarasujące, jak duże kartony czy wielkie fragmenty folii.
Jednym z ważniejszych urządzeń tworzących nowoczesną linię do sortowania odpadów stanowi separator optopneumatyczny, którego zadaniem jest wydzielenie wszystkich tworzyw sztucznych ze strumienia. Odpady przemieszczają się na taśmie, a gdy wejdą w zakres działania czujnika optycznego, bazującego na skanerze z systemem lamp, komputer dokonuje analizy i rozpoznania odpadu.

O całym procesie odzysku surowców i zrealizowanej wielomilionowej inwestycji tłumaczył radnym Grzegorz Szmajdziński, dyrektor do spraw rozwoju spółki Sanikom.

Share

Zobacz również

Leave a Reply