Przeładowana laweta, przeładowana przyczepa – mandat i zakaz dalszej jazdy

Policjanci Referatu Ruchu Drogowego na terenie Kamiennej Góry zatrzymali do kontroli kierującego, który zwrócił ich uwagę sposobem przewożenia ładunku.

21-latek z powiatu garwolińskiego, nie był zbyt rozsądny, ponieważ nie dość, że kierował przeładowanym pojazdem, to dodatkowo ciągnął przyczepę, która również była przeładowana.

Należy pamiętać o tym, że zgodnie z art. 62 Prawo o Ruchu Drogowym rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy, samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobus, nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego.

Dodatkowo zgodnie z warunkami technicznymi w przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t przeznaczonej do ciągnięcia przez pojazd, którego dopuszczalna masa całkowita wynosi nie mniej niż 1,33 dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy, dopuszcza się hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy), działający co najmniej na koła jednej osi.

Sprawca tego wykroczenia został ukarany mandatem karnym w wysokości 1000 złotych. Policjanci będący na miejscu zakazali mu również dalszej jazdy, z uwagi na zagrożenie, jakie powoduje, poruszając się w ten sposób.

Źródło: KPP Kamienna Góra, st. sierż. Katarzyna Trzepak-Balicka.

Więcej komunikatów w kategorii Policja.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment