Promocja książki w Muzeum Tkactwa

W Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze 14 grudnia 2018 roku o godz. 17:00 odbędzie się promocja książki Magdaleny Maruck „Śląskie Niebo Jürgena Gretschela“.

O tradycyjnej kuchni dolnośląskiej opowie Róża Rzepakowska. Wybrane teksty przeczyta Jan Hila.

W programie pokaz Zespołu Pieśni i Tańca Legnica w tradycyjnych tańcach dolnośląskich oraz poczęstunek z tradycyjnej kuchni dolnośląskiej.

Autorką książki jest złotoryjanka dr Magdalena Maruck. Jürgen Gretschel pracował w PKS Legnica i Złototoryja, zasłużył się w przywracaniu pamięci historycznej, min. postawienia Pomnika Trozendorfa, właściwego opisu fontanny Górników, a na końcu utworzenia lapidarium w Świerzawie. Jürgen najpierw miał zespół taneczny Złoty Lew, ale po otwarciu granic zespół przestał istnieć. 5 lat temu nauczył tańców dolnośląskich Zespół Pieśni i Tańca Legnica. Kilka z nich zaprezentujemy na spotkaniu.

Od wielu lat Jürgen Gretschel gotował i prezentował na wielu spotkaniach tradycyjną kuchnię dolnośląską. Udało się odtworzyć prawie 40 przepisów tradycyjnych potraw dolnośląskich, które zostały ugotowane i zaprezentowane w książce. Współtwórczynią tej części książki jest Róża Rzepakowska z Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego, znakomita w przyrządzaniu tradycyjnych potraw dolnośląskich. Wiele z tych potraw Róża zaprezentuje na spotkaniu.

Jedną z części książki są przedstawione obrzędy i zwyczaje jakie tu były do 1945 roku oraz Kalendarium historii Śląska – Małej Ojczyzny Jürgena Gretschela opracowane przez Jürgena Gretschela, to kolejne „smaczki“ tej książki.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment