Projekt Erasmus +

W dniach od 28 kwietnia do 3 maja br. dziesięcioro uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących pod opieką nauczycieli Elżbiety Jaszek i Danuty Ruchały w ramach prowadzonego przez nie projektu Erasmus + KA2 Partnerstwa Strategiczne Szkół, odwiedziło szkołę Olsvikasen Videregaende Skole w Bergen w Norwegii. Po ubiegłorocznej wizycie uczniów we Włoszech w Imperii, był to już drugi z kolei wyjazd kamiennogórskich licealistów w ramach tego programu. Wyjazd był całkowicie finansowany z funduszy Unii Europejskiej. Wraz z kamiennogórskim liceum, w programie wzięły udział jeszcze dwie szkoły: szkoła włoska Liceo C. Amoretti z Imperii i wyżej wspomniana szkoła norweska z Bergen. Celem całego projektu było podniesienie kompetencji językowych, przyrodniczych i matematycznych uczniów, a także pokonywanie barier kulturowych i językowych.

W czasie tego pobytu, uczniowie spędzili dwa dni na zajęciach szkolnych, pracując nad zjawiskiem powstawania moren, fiordów i osadów lodowcowych, a także na sporządzaniu wykresów i diagramów obrazujących klimat, na zwiedzaniu Bergen i wizycie w lokalnym akwarium, mieszkając w tym czasie u goszczących ich rodzin norweskich. Pozostałe trzy dni przeznaczone były na praktyczne zajęcia w terenie. W tym celu uczniowie opuścili Bergen, udając się promem do malowniczego miasteczka Rosendal, położonego u stóp lodowca, w rezerwacie krajobrazowym Bondhus. Mieszkając w domkach kempingowych położonych nad brzegiem morza i wpadającej do niego delty rzeki, młodzież pracowała nad specyfikacją alg, wodorostów oraz innych typowych przedstawicieli fauny i flory występujących na danym terenie. Zajęcia w terenie i piesze wycieczki w góry pozwoliły zwiedzającym cieszyć się zapierającymi dech w piersiach widokami fiordów, jezior polodowcowych a także samego lodowca.

Po powrocie licealiści byli pełni nowych wrażeń, zmotywowani do dalszej pracy, zostawiając za sobą nowo nawiązane przyjaźnie i obietnice ponownych spotkań.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment