Programowanie robotów przemysłowych online

Należy mieć świadomość, że roboty przemysłowe odpowiadają za bardzo dużą liczbę istotnych procesów produkcyjnych. Doskonałymi przykładami mogą być: paletyzacja, przenoszenie, spawanie łukowe, zgrzewanie punktowe czy klejenie. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszy się programowanie wspomnianych robotów online.

Precyzja i czas

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że najważniejszym czynnikiem przyczyniającym się do niedokładnego odwzorowania gotowej linii w porównaniu do modelu z określonej symulacji jest czas. W najprostszym możliwym ujęciu osoby, których zadaniem było zaprogramować roboty, otrzymywały zbyt krótki czas na wykonanie zadania.

Niedokładne metody modelowania

Warto wiedzieć, że mimo rozwoju technologii, przedsiębiorstwom cały czas przytrafiają się problemy, wobec których są bezradne. Świetnym przykładam mogą być zbyt luźne przewody, czy wiązki kablowe. Losowość ich zachowania doprowadza do sytuacji, że uniknięcie ewentualnego uszkodzenia na etapie rozruchu będzie możliwe tylko wtedy, gdy systematycznie będzie dokonywane ręczne weryfikowanie przejazdów robota.

Jakie są zalety programowania online? 

Bardzo dużej liczbie osób błędnie wydaje się, że zadaniem pracowników uruchamiających określoną linię  jest tylko wgranie do robota odpowiednich programów. Należy zaznaczyć, że programiści online muszą również uruchomić całego robota, dokonać pierwszego justowania osi, a także uruchomić aplikację. Bardzo istotne znaczenie ma również dopasowanie właściwych programów do obowiązujących standardów np. w branży motoryzacyjnej. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że czas cyklu zaliczany jest do elementów, który stosunkowo rzadko pokrywa się z ustalonymi założeniami czy wynikami symulacji. Zadaniem programistów online jest optymalizacja. Rekomendowane jest, by była ona wykonywana w zakładzie produkcyjnym w trakcie obserwacji działającej linii.

Czy przedsiębiorstwa są obecnie skazane na programowanie online? 

Jak zostało już wspomniane wcześniej, istnieje mnóstwo składowych, dzięki którym możliwe będzie przygotowanie całego zrobotyzowanego procesu produkcyjnego. Przedsiębiorstwa dążą do tego, by programowanie online odgrywało coraz większe znaczenie. Godny uwagi jest również fakt, że firmy, które są odpowiedzialne za projektowanie, czy wykonywanie różnych linii produkcyjnych starają się robić cały proces modułowo. W najprostszym możliwym ujęciu polega to na tym, że poszczególne fragmenty są najpierw projektowane, a później wykonywane przez przedsiębiorstwa w halach.

Następnie wszystko jest demontowane i składane u danego klienta. Etap online jest wtedy zredukowany do minimum. Nie tylko biuro projektowe, ale również programiści mogą pracować na miejscu. Należy zaznaczyć, że wspomniane rozwiązanie pozwoli zarówno na dostarczenie gotowego produktu, ale również wyeliminowanie ewentualnych problemów przed ostatecznym uruchomieniem na miejscu. Zaawansowane metody umożliwiają odbudowanie wszystkiego z pożądaną dokładnością.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://corobotics.pl/programowanie-robotow-przemyslowych/

Share

Zobacz inne

Leave a Comment