Prezydent Duda podpisał ustawę. Prawie 2 mld dla mediów publicznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał 6 marca br. ustawę przyznającą prawie 2 mld zł na TVP i Polskie Radio. Zrobił to późnym wieczorem tuż przed upływem terminu.

Dzisiaj minął termin, w którym prezydent musiał podjąć decyzję w sprawie 2 mld zł. Prezydent nie zdecydował się na przekazanie tak dużej kwoty na leczenie onkologii w Polsce czy walki z koronawirusem, co proponowała opozycja. Prezydent mógł podpisać ustawę, zawetować lub odesłać do Trybunału Konstytucyjnego. Z trzech możliwości wybrał podpisanie i przekazanie pieniędzy na telewizję publiczną. Nowela przewiduje wprowadzenie rekompensaty w łącznej wysokości 1,95 mld zł w 2020 roku dla TVP i Polskiego Radia w związku z utraconymi wpływami.

– Biorąc pod uwagę potrzebę funkcjonowania mediów publicznych jako powszechnie dostępnych, jako niezwykle ważnych dla obywateli, zdecydowałem, że podpiszę tę ustawę na pewnych warunkach, które ustaliliśmy z Panem Premierem i Panami Przewodniczącymi. […] Nie miałem wątpliwości, że pieniądze są potrzebne. Telewizja Polska to nie tylko kanały telewizji, to także Polskie Radio, rozgłośnie i one wszystkie są beneficjentami tych środków. Jeżeli ich nie będzie, ta działalność będzie ograniczona do minimum – poinformował Andrzej Duda.

W konferencji wzięli też udział Premier Mateusz Morawiecki, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski oraz przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

Do podjętej decyzji odnieśli się w mediach społecznościowych m.in. kandydaci na prezydenta:

– Panie Prezydencie, stracił Pan szansę, żeby oprzytomnieć. Podpisuje Pan ustawy bez namysłu. Wiem jedno, tego podpisu Polacy Panu nie zapomną. 2 mld na kłamstwa TVP, a nie na onkologię – wstyd. – napisała w Małgorzata Kidawa-Błońska.

– Zostało kilka tygodni. Wytrzymamy. Żółta kartka 10-ego maja, czerwona 24-ego i żegnamy @AndrzejDuda – napisał Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Andrzej Duda zmarnował ostatnią szansę by choć raz w całej kadencji podjąć decyzję niezależną, odpowiedzialną i odważną. Ostatnią szansę by zadbać o Polki i Polaków. Okazał się tchórzem i zwykłym partyjnym funkcjonariuszem. Ten człowiek nie nadaje się na prezydenta. – napisał Robert Biedroń.

– Przykre. @AndrzejDuda nawet w przededniu swojej porażki w wyborach nie był w stanie wybić się na samodzielność wobec @pisorgpl i musiał podpisać 2 mld na propagandę. Wszystko to gdy mu spadają sondaże i gdy jego szef zaczyna straszyć wymianą go na lepszy model #DośćPartyjniactwa – napisał Szymon Chołownia.

– To co dzieje się wokół gigantycznych pieniędzy z budżetu dla TVP jest kuriozalne i wystawia na szwank powagę państwa. Niezależnie od dzisiejszej decyzji prezydenta @AndrzejDuda w poniedziałek skieruję do NIK wniosek o pilną kontrolę zarządzania finansami w TVP. – napisał Krzysztof Bosak.

Wideo: TVP Info

Share

Zobacz inne

Leave a Comment