Prezydent Andrzej Duda: termin wyborów może okazać się nie do utrzymania

Prezydent RP Andrzej Duda w sobotni wieczór udzielił wywiadu w formie wideokonferencji w telewizji państwowej, w którym odniósł się m.in. do terminu wyborów prezydenckich.

Wybory są bardzo ważnym elementem, bo zapewniają ciągłość władzy państwowej, są bardzo istotne. Proszę też pamiętać, że konstytucja określa prezydencką kadencję, jasno i wyraźnie mówi, że ta kadencja jest pięcioletnia. Wybory zostały wyznaczone i nikt z nas nie wie, co się będzie działo tak naprawdę 10 maja tego roku, czyli za półtora miesiąca. Nikt nie jest w stanie tego określić.

Jak już powiedziałem, mam nadzieję, że już po świętach ta sytuacja u nas będzie się uspokajała, i że będziemy mogli wracać do normalnego życia i oczywiście mam nadzieję, że będą warunki do przeprowadzenia wyborów. Ale gdyby się tak działo, że epidemia będzie szalała, i że będziemy cały czas musieli trzymać taką dyscyplinę i takie ograniczenia, jak są w tej chwili, to myślę, że ten termin wyborów wtedy może okazać się nie do utrzymania. Natomiast liczę na to, że uda się te wybory spokojnie przeprowadzić. Myślę, że to jest ważne, żeby sytuacja była stabilna, jeżeli chodzi o funkcjonowanie państwa, jeżeli chodzi o kwestie władzy i ustroju.

Podobna dyskusja w tej chwili trwa w Stanach Zjednoczonych, gdzie nie kto inny, tylko właśnie demokraci, choćby Joe Biden w jednym z ostatnich wywiadów mówił twardo, że wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych nigdy nie były przekładane. Odbywały się zawsze: w czasie wojny secesyjnej w Stanach Zjednoczonych w 1864 roku, w czasie I wojny światowej, w trakcie gdy szalała epidemia grypy hiszpanki, w trakcie Wielkiego Kryzysu w Stanach Zjednoczonych, odbywały się też w czasie II wojny światowej – argumentował, że nie ma żadnego powodu, żeby dzisiaj odkładać czy przekładać wybory. Mówił o wyborach jako o fundamencie demokracji, fundamencie funkcjonowania państwa.

Myślę, że to też jest argumentacja, którą trzeba brać pod uwagę. Ale oczywiście jeżeli warunki będą takie, że tych wyborów nie będzie się dało przeprowadzić w normalny sposób, to nie będzie się ich dało przeprowadzić w normalny sposób i tutaj trzeba do tego po prostu podejść spokojnie. Nikt nie wie, co będzie za półtora miesiąca

– powiedział prezydent Andrzej Duda.

Źródło: prezydent.pl

Share

Zobacz inne

Leave a Comment