Premiera filmu “Skarb” z udziałem Olgi Tokarczuk

W wałbrzyskim kinie Apollo odbyła się dziś (sobota, 21 stycznia) premiera filmu „Skarb” opartego na dramacie Olgi Tokarczuk, do którego sceny były kręcone m.in. na terenie gminy Marciszów. Na premierze oczywiście nie zabrakło pisarki i noblistki, która bardzo pozytywnie oceniła filmową adaptację swojej sztuki, którą autorzy scenariusza Andrzej i Michał Łagoda przenieśli z lat sześćdziesiątych do czasów współczesnych.

Bohaterowie debiutu dramatopisarskiego “Skarb” Olgi Tokarczuk poszukują poniemieckich skarbów. Ojciec ciągle wierzy w to, że uda mu się dzięki znalezisku wzbogacić. Córka Krysia słyszy w uchu głos wyjątkowego mężczyzny Amosa, który wyznaje jej miłość. Bohaterka postanawia go odnaleźć.

Przypominamy, że w filmie „Skarb” grają aktorzy – amatorzy z teatru Lokomotywa ze Świdnika, mieszkańcy, a nawet wójt Wiesław Cepielik, którzy z zaangażowaniem wcielają się w swoje role.

– Jest mi niezmiernie miło, a przede wszystkim jako wójt gminy jestem ogromnie dumny z tego, że w naszej małej i skromnej społeczności powstają tak wielkie rzeczy. Wszystko to dzięki zwyczajnym ludziom, niezwykle aktywnym i odważnym mieszkańcom Świdnika. Po premierze ktoś z widowni zawołał – “a gdzie ten skarb?”. Odpowiadam – Skarb ten to Ci ludzie, którzy stworzyli film i w nim zagrali – mówi wójt Wiesław Cepielik.

Realizacja filmu była możliwa dzięki wsparciu darczyńców, m.in. Gminie Marciszów, Edycie i Aloizowi Gillmaier oraz Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności z programu Działaj Lokalnie.

Obsada:

Krysia – Angelika Kałuża
Ojciec – Czesław Niezgoda
Matka – Janina Niezgoda
Kluczyk – Olaf Stelmach
Amos – Mateusz Siemiaszko

Fridrich – Filip Jucha
Chłopiec 1 – Julian Cisewski
Chłopiec 2 – Vincent Cisewski
Dziewczynka – Ewa Gillmaier

Urzędniczka 1 – Klaudia Kaczmarczyk
Urzędniczka 2 – Kinga Kania
Urzędniczka 3 – Aleksandra Kochańska-Gremza
Wójt – Wiesław Cepielik

Handlarz – Edmund Orzechowski
Jasnowidz – Stanisław Napierała

Pracownik antykwariatu – Dariusz Stoces
Klient antykwariatu – Rainer Sachs

Przypominamy, że aktorzy amatorskiego Teatru Lokomotywa ze Świdnika wystawili również spektakl “Żurek”, także na motywach powieści Olgi Tokarczuk, o czym informowaliśmy tutaj.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment