Pościg za 17-latkiem bez uprawnień

W miniony piątek w godzinach nocnych doszło do niecodziennego pościgu policyjnego, którego sprawcą był nastolatek, mający zakaz prowadzenia pojazdów wydany przez Sąd Rejonowy w Kamiennej Górze.

Pomimo sądowego zakazu i będąc poszukiwanym przez organy ścigania, młody chłopak postanowił ponownie złamać prawo, kradnąc samochód, co doprowadziło do niebezpiecznej sytuacji na drogach powiatu wałbrzyskiego.

W miniony piątek funkcjonariusze ruchu drogowego wałbrzyskiej komendy sprawowali nadzór nad bezpieczeństwem w Szczawnie-Zdroju. Ich uwagę zwrócił pojazd osobowy, który poruszał się z nadmierną prędkością, w związku z czym policjanci postanowili zatrzymać auto i przeprowadzić z kierującym standardowe czynności służbowe. Ten w pierwszej kolejności zatrzymał pojazd zgodnie z wydanym mu poleceniem, jednak gdy tylko funkcjonariusz zbliżył się do okna samochodu, mężczyzna ruszył, unikając w ten sposób kontroli drogowej. W tym momencie rozpoczął się dynamiczny pościg ulicami powiatu wałbrzyskiego. Pomimo wydawanych poleceń oraz wyraźnych sygnałów świetlnych i dźwiękowych, sprawca kontynuował ucieczkę. Przejeżdżając przez Szczawno-Zdrój, następnie do Strugi, Lubomina i Jabłowa, kierujący wielokrotnie łamał przepisy ruchu drogowego i powodował znaczące zagrożenie dla jego bezpieczeństwa.

W odpowiedzi na ucieczkę, funkcjonariusze Komisariatu Policji w Boguszowie-Gorcach zorganizowali w Jabłowie blokadę drogową, która ostatecznie przyczyniła się do zatrzymania sprawcy. Jednak, zamiast podporządkować się, nieletni podjął desperacką próbę uniknięcia zatrzymania. Widząc blokadę, przyspieszył i skierował samochód w stronę jednego z policjantów, który ją organizował. Doprowadził do kolizji z radiowozem, a policjant w ostatniej chwili zdołał uchronić się przed potrąceniem, co pozwoliło mu uniknąć poważnych obrażeń. Bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia nie pozostawiło wyboru policjantom Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu, którzy podjęli decyzję o wykorzystaniu radiowozu jako środka przymusu bezpośredniego i przy wsparciu boguszowskich mundurowych, doprowadzili do ostatecznego unieruchomienia pojazdu sprawcy.

Ostateczna weryfikacja danych kierującego potwierdziła, że jest on także osobą poszukiwaną opiekuńczo. Nieletni został przez policjantów zatrzymany i doprowadzony do Komendy miejskiej Policji w Wałbrzychu, gdzie po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych czynności, decyzją sądu został przekazany do wskazanej placówki wychowawczej.

Nieletni odpowie teraz nie tylko za złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów, ale także za szereg innych przestępstw i wykroczeń, w tym próbę potrącenia funkcjonariusza na służbie, ucieczkę przed Policją, stwarzanie zagrożenia na drodze oraz krótkotrwałe użycie cudzego pojazdu mechanicznego. Jak się okazało w trakcie prowadzenia czynności, młodociany sprawca wszedł w posiadanie kluczyków w wyniku ich kradzieży, a właściciel pojazdu nie wiedział o całym zajściu.

Źródło: Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu, sierż. szt. Aleksander Karkosz
Więcej komunikatów w kategorii Policja.

Zobacz inne