Pościel – najpopularniejsze rozmiary pościeli

Chcesz kupić pościel, ale nie do końca wiesz, jaki rozmiar będzie najlepszy? Oferta pościeli w sklepach jest bardzo szeroka, co może nie ułatwiać sprawy. Podpowiemy ci, jakie rozmiary pościeli i poduszek są najpopularniejsze.

Rozmiar łóżka a rozmiar pościeli

Często popełnianym błędem jest przekonanie, że rozmiar łóżka i rozmiar pościeli są ze sobą tożsame. W rzeczywistości już rozmiar łóżka i rozmiar materaca to dwie osobne kwestie. Rama łóżka jest od materaca szersza i dłuższa. Natomiast materace mają standardowe rozmiary, takie same jak pościel. Nie oznacza to, że jeśli mamy materac w rozmiarze 160×200 cm to musimy kupić taką samą pościel. Dobrym nawykiem jest kupowanie poszewki na kołdrę szerszej od łóżka.

Rozmiar pościeli dobiera się do indywidualnych potrzeb użytkownika lub użytkowników. Jednoosobowa kołdra nie powinna być węższa niż 120 cm. Standardowa długość dorosłej kołdry to 200 cm. Taką kołdrę z powodzeniem możemy położyć na wąskim, jednoosobowym łóżku z materacem w rozmiarze 90×200 cm. W praktyce osoby śpiące samotnie chętnie sięgają po szerokie kołdry 160×200 cm, bo to nimi można się przyjemnie otulić. Natomiast w przypadku dwóch osób lepszym rozwiązaniem jest kołdra w rozmiarze 220×200 cm, szczególnie jeśli łóżko jest szerokie, a małżonkowie śpią w niejakim oddaleniu od siebie. Innym rozwiązaniem jest kupno dwóch pojedynczych kołder.

Najpopularniejsze rozmiary kołder

W sklepach, zwłaszcza internetowych, dostępne są bardzo różne rozmiary pościeli. Najmniejszy dorosły komplet to kołdra w rozmiarze 90×200 cm i poduszka 40×40 cm. Jednak trzeba sobie jasno powiedzieć, że tak wąską kołdrą ciężko będzie się okryć. To rozmiar dobry dla nastolatków. Dorośli powinni pomyśleć o czymś szerszym.

Najczęściej, jak zostało wspomniane wyżej, wybór pada na kołdrę w rozmiarze 160×200 cm. Ten rozmiar pościeli obecnie uznawany jest za standardowy i najbardziej uniwersalny, sprawdzi się zarówno w przypadku jednej, jak i dwóch osób. Pościel w tym rozmiarze można kupić w każdym sklepie z tekstyliami użytkowymi, a także w marketach i dyskontach.

Z większych rozmiarów popularna jest pościel 220×200 oraz 260×200. Ten ostatni jest naprawdę duży, ale zyskuje coraz większe grono zwolenników. Prawdopodobnie ma to związek z tym, że w nowoczesnych sypialniach chętnie ustawiamy szerokie łóżka.

Natomiast stosunkowo niedużym zainteresowaniem mogą się poszczycić kołdry bardzo długie i wąskie, np. w rozmiarze 135×220 cm. Także kołdry kwadratowe sprzedawane są raczej rzadko.

Najpopularniejsze rozmiary poduszek

Poszewki na poduszki 40×40 najczęściej dołączone są do poszwy na kołdrę i razem stanowią komplet pościeli. Jednak nie oznacza to, że jesteśmy skazani na konkretny rozmiar poduszek. Wręcz przeciwnie – możemy i powinniśmy kupić takie, które będą nam pasowały.

Małe poduszki, zwane jaśkami, mają rozmiar 40×40 cm i to właśnie on jest najpopularniejszy. Chętnie sięgamy po takowe, zwłaszcza jeśli lubimy spać „na płasko”.

Kolejnym rozmiarem chętnie kupowanej poszewki na poduszki jest rozmiar 70×70 cm. Na tej podstawie można wywnioskować, że o ile nie przepadamy za kwadratowymi kołdrami, chętnie wybieramy kwadratowe poduszki. Prostokątne poduszki, w rozmiarach 60×80 cm lub 70×90 cm nie są tak chętnie wybierane.

Share

Zobacz również

Leave a Reply