Policyjne działania “Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

W dniu 31 lipca br. w godzinach między 06:00 a 22:00 funkcjonariusze Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze prowadzić będą na drogach kamiennogórskiego powiatu działania kontrolne pod krypt. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Głównym celem tych działań jest podniesienie bezpieczeństwa zarówno pieszych, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Funkcjonariusze zwracać będą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale też bacznie przyglądać się będą czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego. Działania obejmą także rowerzystów, którzy podobnie jak piesi zaliczani są do grupy „niechronionych”.

Nasza akcja to swoistego rodzaju apel do uczestników ruchu drogowego, aby w szczególności na przejściach dla pieszych i w ich pobliżu zwiększyli swoją uwagę i faktycznie zachowali szczególną ostrożność. Chcemy, aby piesi i rowerzyści podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo, pamiętali o obserwacji pojazdów. Liczymy też na to, że kierujący pojazdami widząc znak informacyjny o przejściu dla pieszych, zgodnie z przepisem zmniejszą prędkość, a zwiększą uwagę.

Chcąc zapewnić należyty poziom bezpieczeństwa zarówno kierującym pojazdami, jak też tym „niechronionym” uczestnikom ruchu drogowego kamiennogórscy policjanci po raz kolejny w dniu jutrzejszym będą prowadzić zintensyfikowane działania kontrolne pod krypt. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”.

Na drogach – głównie wiejskich czy też gminnych, gdzie nie ma chodników czy ścieżek rowerowych w okresie wakacyjnym można spotkać większą liczbę pieszych. Piesi czy rowerzyści – tak jak kierowcy pojazdami są uczestnikami ruchu drogowego. Niestety w odróżnieniu od kierowców, są oni „niechronionymi” uczestnikami ruchu drogowego. Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów leży w interesie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pieszy czy rowerzysta, jako „niechroniony” uczestnik ruchu drogowego, doznaje bardzo poważnych obrażeń, często skutkujących kalectwem albo nawet śmiercią. Natomiast samo uczestnictwo w wypadku drogowym może powodować uraz do końca życia.

Ponieważ widoczność pieszych czy rowerzystów w ruchu drogowym jest bardzo ważnym aspektem ich bezpieczeństwa, przypominamy również o obowiązkowym wyposażeniu elementy odblaskowe.

Funkcjonariusze Referatu Ruchu Drogowego w dniu jutrzejszym podczas prowadzonej akcji skupiać się będą przede wszystkim na właściwym poruszaniu się pieszych i rowerzystów po drogach, a w szczególności reagować będą na wszystkie niezgodne z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego ich zachowaniami. Działania takie mają na celu przypomnienie, iż piesi i rowerzyści mają nie tylko prawa, ale również i obowiązki. Zarówno kierowcy, jak też „niechronieni” uczestnicy ruchu drogowego muszą respektować pewne zasady zachowania na drodze.

Policjanci podczas prowadzonych działań będą też kontrolować kierujących pod kątem stosowania się przez nich do obowiązujących przepisów ruchu drogowego wobec grupy jaką są piesi i rowerzyści.

Przypomnijmy kilka zasad, które podnoszą bezpieczeństwo pieszych na drodze. Pieszemu nie wolno:

  • wchodzić na jezdnię spoza przeszkody,

  • poruszać się niewłaściwą stroną jezdni,

  • poruszać się jezdnią, gdy można poboczem lub chodnikiem,

  • przechodzić przez jezdnię w niedozwolonym miejscu,

  • przebiegać tuż przez pojazdem,

  • wkraczać na przejście dla pieszych przy czerwonym świetle lub zielonym migającym,

  • wchodzić na jezdnię bez upewnienia się czy nie nadjeżdża pojazd,

  • poruszać się ruchliwą jezdnią dwójkami zamiast „gęsiego”.

Prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać:

1) światła:

– z przodu – światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,

– z tyłu – jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające,

2) skutecznie działające hamulce,

3) dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nie przenikliwym dźwięku.

Apelujemy do pieszych i rowerzystów, aby zastanowili się czy kierowcy mogą ich dostrzec i czy wejście czy wjechanie na jezdnie jest w danym momencie bezpieczne. Natomiast kierujący muszą pamiętać, że w rejonach skrzyżowań i przejść dla pieszych muszą zachowywać się szczególnie ostrożnie.

Źródło: Policja Kamienna Góra

Więcej policyjnych komunikatów prasowych w tagach policja.

Share

Zobacz również

Dodaj komentarz