Policjant ze strażnikiem KPN pomogli nastolatkowi wrócić do domu

Jeleniogórski policjant we wspólnym patrolu w Karkonoszach ze Strażnikiem Karkonoskiego Parku Narodowego pomogli 15-letniemu turyście bezpiecznie wrócić do domu. Chłopiec odłączył się od rodziców i nie potrafił odnaleźć właściwego szlaku prowadzącego do samochodu, który rodzice zostawili w jednej z miejscowości Republiki Czeskiej. Zdenerwowany nastolatkę pomylił drogę i szedł w przeciwnym kierunku. Na szczęście spotkał mundurowych, którzy bezpiecznie przewieźli go do Komisariatu Policji w Kowarach, skąd odebrali go rodzice.

5 lipca br. policjant z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze – podkom. Rafał Gula wspólnie ze strażnikiem Karkonoskiego Parku Narodowego pełnili służbę na karkonoskich szlakach ukierunkowaną na bezpieczeństwo turystów, ich mienia, a także ochronę przyrody prowadzili działania edukacyjne na temat bezpiecznego wypoczynku w górach, niezbędnego ubioru i wyposażenia podczas górskich wędrówek. W trakcie patrolu ujawnili osoby, które schodziły z wyznaczonych szlaków, turystów z psami bez smyczy, czy też osoby, które zachowywały się zbyt głośno.

W trakcie patrolu na Śnieżce  do funkcjonariuszy zgłosił się 15-latek, który poinformował, że odłączył się od rodziców i nie potrafił ich odnaleźć. Najprawdopodobniej rodzice ruszyli do Czech, gdyż w jednej z miejscowości zaparkowali samochód.  15-latek nie pamiętał szlaku, którym przyszli, a próbując ich odnaleźć zaczął iść w przeciwnym kierunku. Mundurowi  rozpoczęli poszukiwanie rodziców, a o sytuacji powiadomili dyżurnego KMP w Jeleniej Górze oraz ratowników GOPR, aby zaangażować w poszukiwania więcej osób. O zdarzeniu poinformowano również policję czeską z regionu, która również włączyła się w działania na swoim terenie. Okazało się, że rodzice, kiedy zorientowali się, że sami nie są w stanie odnaleźć syna o pomoc poprosili policję czeską. Czescy policjanci przekazali im dobrą wiadomość, że ich syn cały i zdrowy został przewieziony do Komisariatu Policji w Kowarach, skąd go odebrali.
Na pochwałę zasługuje postawa młodego turysty, który kiedy zdał sobie sprawę z sytuacji, w której się znalazł o pomoc poprosił służby i w ten sposób zredukował zagrożenia dla swojego bezpieczeństwa.

Policja jeleniogórska i Straż Karkonoskiego Parku Narodowego zwracają się do turystów, aby podczas pobytu w górach dbali o bezpieczeństwo swoje i swoich dzieci. Natężenie ruchu turystycznego aktualnie jest bardzo duże i o podobne zdarzenia nie trudno. Pamiętać należy, aby być wyposażonym w ubiór i sprzęt niezbędny do górskich wędrówek, także z uwzględnieniem gwałtownie zmieniającej się pogody. Rozmawiajmy i uczmy dzieci, że służby mundurowe są po to, aby pomagać i należy się do nich zwracać w sytuacji zagrożenia.

Źródło: Policja Jeleniogórska. Więcej komunikatów w kategorii Policja.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment