Policjanci przypominają o zasadach bezpieczeństwa podczas Wszystkich Świętych

Już za kilka dni przy cmentarzach zgromadzą się tłumy osób odwiedzających groby swoich bliskich. Nie zapomnijmy o bezpieczeństwie swoim i innych osób. Policjanci kamiennogórskiej jednostki będą dbać o płynność ruchu i zapewniać bezpieczeństwo szczególnie w rejonach przy cmentarzach.

W bieżącym roku święto wypada we wtorek, po weekendzie, co sprzyja kilkudniowym nieobecnościom w domu. Pamiętajmy o tym, aby właściwie zabezpieczyć swoje mieszkania.

Chcę być na cmentarzu, ale jak się tam dostać?

Kolejnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę to, że na drogę wyjedzie wiele pojazdów, a dni zadumy mogą wpływać rozpraszająco na kierujących. Zwracaj uwagę na znaki i nie jedź „na pamięć”. Pogoda jest zdradliwa, pamiętaj, aby dopasować prędkość do warunków panujących na drodze.
Pod żadnym pozorem nie wsiadaj za kierownicę po alkoholu lub pod wpływem innych środków.
W niektórych miejscach zmieniona jest organizacja ruchu, aby upłynnić ruch przy cmentarzach. Dlatego przypominamy, że ul. Cmentarna w Lubawce – na te kilka dni staje drogą jednokierunkową. Wjazd możliwy jest jedynie od strony ul. Karkonoskiej.
Przy poruszaniu się pieszo – pamiętaj o poruszaniu się właściwą stroną drogi – czyli lewą, tak abyś widział nadjeżdżające pojazdy. Nie zapomnij o odblaskach, aby być widocznym na drodze.

Pamiętaj, że liczba miejsc parkingowych przy cmentarzach jest ograniczona. Jeżeli z miejsca swojego zamieszkania możesz wybrać się pieszo – zrób to. Unikniesz zdenerwowania przy próbie zaparkowania pojazdu. Jeżeli jednak koniecznie musisz się wybrać samochodem – sprawdź wcześniej, gdzie ewentualnie będziesz mógł go zostawić i miej na uwadze to, że może być to miejsce oddalone od cmentarza.

Jak być bezpiecznym na cmentarzu?

Nie spuszczaj z oczu swoich wartościowych rzeczy, takich jak telefon czy portfel. Duże skupiska ludzi sprzyjają niestety pojawieniu się kieszonkowców.
Jeżeli robisz zakupy, nie pokazuj całej zawartości portfela, nie bierz też dużej ilości gotówki, o ile nie jest to konieczne. Trzymaj te wartościowe rzeczy w wewnętrznych częściach odzieży – pamiętaj, że możesz być obserwowany. Nie wszyscy w tych dniach skupiają się na pamięci o osobach bliskich.
Zadbaj o osoby starsze i dzieci, które mogą stracić orientacje w terenie lub zgubić się w tłumie – wyposaż ich w numery telefonów, tak aby w razie potrzeby można było z nich skorzystać. Dobrym pomysłem są również opaski na nadgarstek z numerem telefonu do rodzica lub opiekuna. Przypomnijmy dzieciom też o tym, że o pomoc mogą się zwrócić do policjanta czy harcerza.
Pilnuj swoich dzieci, kiedy obchodzą się z ogniem – poparzenia gorącym zniczem czy parafiną są bardzo bolesne.

Wspólnie z kamiennogórskimi policjantami zadbajmy o to, aby te dni zadumy przebiegły dla wszystkich spokojnie i bezpiecznie. Stosujmy się do obowiązujących przepisów i wszyscy dotrzyjmy szczęśliwie do swoich domów.

Źródło: KPP Kamienna Góra, st. sierż. Katarzyna Trzepak-Balicka.

Więcej komunikatów w kategorii Policja.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment