Policja ostrzega przed oszustami podającymi się za generałów syryjskich, amerykańskich lub nigeryjskich żołnierzy

Jeleniogórscy policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy podają się za generałów syryjskich, żołnierzy amerykańskich, nigeryjskich lub innych wojskowych. W mediach społecznościowych pojawili się oszuści, którzy udając uczucia obiecywali wspólne życie, wyjazd za granicę, spadek, a nawet mieszkania lub domy, następnie wyłudzali znaczne kwoty pieniędzy.

Oszuści najczęściej nawiązują kontakt ze swoimi ofiarami w Sieci – przez komunikatory lub media społecznościowe. Przedstawiają się w mundurze wojskowym, rozmawiają lub piszą po angielsku, są mili i kulturalni. Ich mechanizm działania jest prosty: nawiązują bliski, serdeczny kontakt z ofiarą – wciągają w grę psychologiczną, następnie po zdobyciu zaufania, proszą o przelanie na ich konto pieniędzy za paczkę, certyfikat lub wsparcie leczenia córki, syna lub też obiecują spadek lub kupno po okazyjnej cenie nieruchomości za granicą. Proszą o wpłatę określonej sumy, która pomoże załatwić formalności lub potrzebna jest na łapówki za granicą. Są to zwykle dość znaczne sumy, zwykle w obcej walucie: dolarach lub Euro.

Zwykle po uzyskaniu pieniędzy od ofiary – zrywają kontakt -przestają się komunikować, likwidują swoje konto w mediach społecznościowych.

Policjanci ostrzegają – takie działanie i takie propozycje to zwykłe oszustwo. Jeśli przypadkowo poznana osoba chce nam dać sporą sumę pieniędzy, natychmiast kończmy taką znajomość. Nie bądźmy również łatwowierni, zwłaszcza przy zawieraniu znajomości przez Internet. Nie wysyłajmy komukolwiek pieniędzy. Nie przekazujmy swoich danych osobowych, numerów kont bankowych czy innych ważnych informacji dotyczących nas samych.

Źródło: Policja Jelenia Góra

Więcej policyjnych komunikatów prasowych w tagach policja.

Share

Zobacz również

Dodaj komentarz