Podziemne Miasto Osówka

Prezentujemy kolejne ciekawe miejsce w naszym regionie. Tym razem Podziemne Miasto Osówka, znajdujące się około 46 km od Kamiennej Góry.

Podziemne Miasto Osówka to niemiecki kompleks tuneli zbudowany podczas II wojny światowej. Jest częścią tajemniczego projektu Riese, który naziści realizowali w Górach Sowich. Prace nad tym ogromnym systemem betonowych korytarzy, umocnień i hal rozpoczęto w połowie 1943 roku. Cel prac był utrzymywany w tajemnicy, a zdaniem niektórych miała to być tajna kwatera Adolfa Hitlera. W kompleksie można wybrać różne trasy zwiedzania, historyczną i ekstremalną.

Trasa historyczna wytyczona jest po najciekawszych korytarzach, które zdążono wykonać do końca 1944 roku. Wiedzie wśród betonowych wartowni, hali z szalunkami oraz betonowym korytarzu technicznym, niskimi sztolniami oraz wielkimi wyrobiskami w skale gnejsowej. Trasa usytuowana jest szesnaście pięter pod ziemią i ma 1200 m długości.

Trasa ekstremalna wytyczona jest po tajemniczych korytarzach kompleksu. Usytuowana jest szesnaście pięter pod ziemią i ma długość 1500 m. Trasa wiedzie niskimi korytarzami, przebiega przez korytarz wodny.

Zobacz inne