Podziemna Trasa Turystyczna Kopalnia Podgórze

Prezentujemy kolejne ciekawe miejsce w naszym regionie. Tym razem Kopalnia Podgórze, największa kopalnia uranu na terenie Kowar oraz druga co do wielkości wydobycia kopalnia na terenie Polski. Wyrobiska kopalni powstały w latach 50. XX wieku, natomiast eksploatacja trwała aż do 1958 roku.

Zwiedzając Kopalnię Podgórze, poznamy pasjonującą historię kowarskiego górnictwa, sięgającą początków XII wieku, specyfikę pracy górników, techniki eksploatacji podziemnych złóż uranu oraz tajną działalność Zakładów Przemysłowych R-1.

Dodatkową atrakcją dla zwiedzających jest otrzymanie na czas zwiedzania lamp górniczych, ponieważ sama trasa nie jest oświetlona.

Przypominamy, że w latach 1974-1989 w Kopalni Podgórze mieściło się jedyne w Polsce i czwarte na świecie Inhalatorium Radonowe, w którym kuracjusze z Uzdrowiska Cieplice korzystali z podziemnych inhalacji gazem szlachetnym radonem.

Zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej trwa ok. 1,20 godziny, długość trasy liczy około 1600 metrów, temperatura około 8 stopni, a wilgotność powietrza około 97%.

Współrzędne GPS kopalni: 50°45’39.0″N 15°50’25.5″E

Inne ciekawe miejsca w regionie prezentujemy tutaj.

Zobacz inne