Poantybiotykowe zapalenie jelit. Jak leczyć?

Kiedy infekcja ma podłoże bakteryjne, a nasz organizm samodzielnie nie potrafi sobie z nią poradzić, wtedy lekarz często zaleca zastosowanie antybiotykoterapii. Od czasu wynalezienia przez Aleksandra Fleminga penicyliny antybiotyki uratowały życie milionów ludzi. Niestety stosowanie ich poza bezsprzecznie dobroczynnym działaniem, ma również to drugie – negatywne. Mogą prowadzić do działań niepożądanych, których jednym z następstw może być rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego.

Dlaczego antybiotyki działają źle na jelita?

Niestety przy doskonałym radzeniu sobie z infekcjami bakteryjnymi, antybiotyki bardzo często nadal stosowane są nieumiejętne. Specjaliści często nadużywają wypisywania tych leków lub zalecają stosowanie w infekcjach wirusowych. Brak racjonalnego stosowania na przestrzeni lat doprowadził do powstania szczepów bakterii odpornych na leki.

Ponadto naukowcy dosyć szybko po wynalezieniu antybiotyków odkryli, że minusem stosowania takiego leczenia jest rozwój dysbiozy jelitowej. Poza działaniem na bakterie patogenne, antybiotyki niszczą również dobre drobnoustroje znajdujące się w naszym przewodzie pokarmowym. Zaburzenie mikroflory może prowadzić do licznych problemów zdrowotnych. Dlatego właśnie tak istotne jest stosowanie probiotyków wraz z antybiotykiem. Warto odwiedzić stronę: www.lakcid.pl/antybiotykoterapia, aby dowiedzieć się więcej.

Rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego. Skąd się bierze?

Do zapalenia jelita grubego dochodzi w wyniku powstania przetrwalników patogennych bakterii. Przetrwalniki namnażają szczepy szkodliwych bakterii, które wytwarzają toksyny w organizmie. Uszkadzają one komórki przewodu pokarmowego, a to może prowadzić do rozwoju groźnych powikłań.

Pierwszym sygnałem mówiącym o zapaleniu jelita jest biegunka tuż po zakończeniu przyjmowania antybiotyku. Złe samopoczucie oraz bóle brzucha mogą szczególnie dotykać osób starszych, przewlekle chorych oraz hospitalizowanych. Niemniej choroba ta może jednak dotknąć dosłownie każdego. Właśnie dlatego warto sięgnąć po probiotyki, które od pierwszych dni przyjmowania antybiotyku będą wspierać naszą florę bakteryjną, chroniąc ją przed niszczeniem dobrych i pożytecznych bakterii w naszym organizmie.

Innymi objawami choroby mogą być też silne wzdęcia świadczące o rozdęciu okrężnicy. Jeśli rozpoznamy u siebie lub swoich bliskich jakiekolwiek z tych objawów, należy niezwłocznie zgłosić się na badania do lekarza specjalisty. On zadecyduje o dalszym leczeniu. Niemniej, aby uniknąć takiej sytuacji, możemy wybierać probiotyk oporny na najczęściej stosowane antybiotyki.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment