Plaga nietrzeźwych na drogach powiatu kamiennogórskiego

Nie pomagają apele, prośby i groźby – nietrzeźwi kierujący stają się plagą na naszych drogach. Do tych statystyk zaliczani są również rowerzyści. Kary jakie grożą za przestępstwo kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości to grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Kara dla kierujących z zakazem jest ostrzejsza i wynosi do 5 lat pozbawienia wolności. Za kierowanie rowerem po spożyciu alkoholu, zgodnie z kodeksem wykroczeń, grozi kara aresztu lub grzywny.

Początek maja obfitował w drogowych „pijaków”. Funkcjonariusze z Komendy Policji w Kamiennej Górze od początku maja wyeliminowali 7 nietrzeźwych zarówno kierujących po drogach publicznych pojazdami mechanicznymi jak też rowerami.

02 maja br. funkcjonariusze Referatu Ruchu Drogowego kamiennogórskiej policji w przeciągu godziny zatrzymali na terenie powiatu do kontroli dwóch nietrzeźwych kierujących pojazdami, znajdujących się pod wpływem alkoholu oraz rowerzystę, który również jechał przez miasto i był nietrzeźwy.
39 – latek, mieszkaniec Kamiennej Góry, został zatrzymany w centrum miasta, gdy jechał na swoim rowerze. Jak się szybko okazało miał w wydychanym powietrzu 0,29 mg/l. Ukarany został mandatem w kwocie 500 zł, a rower musiał przekazać osobie wskazanej. Niedługo później na terenie Pisarzowic kamiennogórscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej mieszkańca powiatu, który jechał swoim Fordem, mając w wydychanym powietrzu 0,10 mg/l alkoholu. Praktycznie równocześnie drugi patrol na terenie Wieściszowic zatrzymał do kontroli drogowej 59 – letniego mężczyznę, który kierował samochodem osobowym m-ki Suzuki, mając w wydychanym powietrzu 0,91 mg/l alkoholu. W toku czynności mundurowi zabezpieczyli w obu przypadkach ich pojazdy na parkingu strzeżonym, a mężczyznom odebrali prawo jazdy. O ich dalszym losie zadecyduje teraz sąd.

04 maja br. tuż po północy na terenie Kamiennej Góry policjanci w trakcie patrolu zatrzymali do kontroli VW Passata, którego kierujący również był dość mocno pijany. Mężczyzna w wydychanym powietrzu miał aż 0,92 mg/l alkoholu. Po wykonanych czynnościach z jego udziałem, zwolniono mężczyznę, a jego pojazd zabezpieczono na parkingu strzeżonym.

Kilka dni później na terenie Czadrowa doszło do kolizji z udziałem kolejnego nietrzeźwego kierowcy, który w ogóle nie powinien prowadzić pojazdów, ponieważ nie posiadał uprawnień. 34 – latek prowadząc BMW, zjechał nagle na łuku drogi na przeciwległy pas i uderzył w dwa samochody osobowe. Na szczęście w wyniku tego zdarzenia nikt nie odniósł poważnych obrażeń. Jak ustali policjanci mężczyzna ten miał w wydychanym powietrzu aż 0,95 mgl/l alkoholu. Również w tych dwóch przypadkach mężczyźni usłyszą zarzut za kierowanie pojazdem w ruchu lądowym  pod wpływem alkoholu.

Kolejne epizody z udziałem nietrzeźwych, tym razem rowerzystów, kamiennogórscy policjanci odnotowali w ostatnią niedzielę. Zaraz po 6:00 rano w centrum miasta funkcjonariusze z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego zatrzymali 25 – letniego mężczyznę, który jadąc swoim rowerem po drodze publicznej w wydychanym powietrzu miał 0,66 mg/l. Kilka godzin później również na terenie Kamiennej Góry policjanci z Referatu Ruchu Drogowego zatrzymali kolejnego rowerzystę. Jak się okazało miał on w wydychanym powietrzu 0, 29 mg/l. Obu rowerzystów policjanci ukarali mandatami w kwocie 500 zł, a ich rowery zostały przekazane osobom wskazanym.

Policja przypomina, że rowerzysta, który znajduje się w stanie po spożyciu alkoholu zostanie ukarany mandatem w wysokości od 300 do 500 złotych.
– osobie, która jedzie rowerem w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) grozi kara aresztu lub mandat w wysokości 500 złotych.

Po raz kolejny policjanci apelują o rozsądek i przypominają, że jazda pod wpływem alkoholu, bardzo często jest przyczyną wielu tragedii na drogach,a nietrzeźwy kierowca jest poważnym zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale i dla innych uczestników ruchu drogowego.

Źródło: Policja Kamiennogórska. Więcej komunikatów w tagach policja.

Share

Zobacz również

Leave a Reply