Pierwsza Pielgrzymka Sołtysów

W niedzielę, 25 września 2022 r. odbyła się Pielgrzymka Sołtysów z Dolnego Śląska do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.

W pierwszej części spotkania Mieczysław Gadzina, przewodnik sudecki, oprowadził sołtysów po terenie opactwa. Następnie została odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem ks. bpa Ignacego Deca, Biskupa Seniora diecezji Świdnickiej. Po Mszy Świętej sołtysi spotkali się przy posiłku i wysłuchali „Kapeli znad Baryczy”. Na uroczystości był obecny również wójt gminy Kamienna Góra, Patryk Straus.

– Sołtysi są jedną z najstarszych, jeśli w ogóle nie najstarszą instytucją państwa polskiego. Przetrwali Piastów, Jagiellonów, państwo Krzyżackie, Andegawenów, Wazów, Królów elekcyjnych państwo rozbiorowe i PRL. Dzisiaj tych sołtysów w Polsce jest ponad 40 000. Przede wszystkim sołtys jest reprezentantem wszystkich lokalnych społeczności, organizuje dla tej społeczności zebrania wiejskie i załatwia wszystkie lokalne sprawy. My chcielibyśmy, aby z Dolnego Śląska, tu do Krzeszowa, była coroczna pielgrzymka w ostatnią niedzielę września – powiedział ks. Marian Kopko, kustosz i proboszcz krzeszowskiego sanktuarium.

Foto/info: opactwo.eu

Share

Zobacz inne

Leave a Comment