Pielgrzymka NSZ do Krzeszowa

Dnia 16 sierpnia 2015 roku odbyła się “Ogólnopolska Pielgrzymka Członków i Sympatyków Narodowych Sił Zbrojnych do Krzeszowa”.

Wydarzenie zostało zorganizowane dla upamiętnienia 70-tej rocznicy marszu Brygady Świętokrzyskiej NSZ na Zachód i wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Holiszowie w Czechach. Obchody były połączone z Wielkim Odpustem Krzeszowskim.Od rana przed Bazyliką w Krzeszowie funkcjonował obóz partyzancki przygotowany przez grupę rekonstruktorów „Zachodni Szaniec”. O godz. 12:00 odbyła się uroczysta Msza św. z udziałem kombatantów oraz pocztów sztandarowych. Podczas Mszy św. uczestnicy pielgrzymki przekazali kielich liturgiczny z wizerunkiem orła piastowskiego. W uroczystościach udział wzięli m.in. por. Władysław Sieradzki ps.”Kordian” oraz płk Jan Podhorski ps. „Zygzak”.

Narodowe Siły Zbrojne (NSZ) to polska konspiracyjna organizacja wojskowa obozu narodowego działająca podczas II wojny światowej i w okresie powojennym. Narodowe Siły Zbrojne w czasie okupacji liczyły według różnych danych od 80 000 do 100 000 ludzi. Organizacja walczyła z Niemcami i zwalczała partyzantkę komunistyczną oraz bandy rabunkowe. Była to najlepiej zorganizowana i zakonspirowana formacja zbrojna Polskiego Państwa Podziemnego.

Share

Zobacz inne

One Thought to “Pielgrzymka NSZ do Krzeszowa”

Leave a Comment