Paszport tymczasowy – czym jest? Kiedy i jak z niego skorzystać w Czadrowie?

Rosnący popyt na oferty biur podróży oraz bilety lotnicze sprawił, że wnioski o nowe dokumenty paszportowe przez cały czas napływają do urzędów w całej Polsce, a pracownicy tych placówek zgodnie twierdzą, że mają coraz więcej pracy. Okres oczekiwania na nowy dokument paszportowy nie trwa w większości przypadków dłużej niż dwa tygodnie, jednak dla niektórych osób ten czas może okazać się zbyt długi. Z pomocą przychodzi specjalny paszport tymczasowy, który wiążę się co prawda z pewnymi ograniczeniami, lecz możesz go otrzymać o wiele szybciej niż standardowy dokument.

Jakie informacje znajdują się w paszporcie tymczasowym?

Pod względem wizualnym paszport tymczasowy nie różni się na pierwszy rzut oka niczym od standardowej wersji tego dokumentu. Różnice zauważalne są, dopiero kiedy zerkniesz na jego strony. Otóż tymczasowy dokument paszportowy nie zawiera danych biometrycznych (zdjęcie i odciski palców). W niektórych, wyjątkowych okolicznościach nie widnieje w nim również numer PESEL.

Aby umożliwić posiadaczom podróżowanie do większości krajów znajdujących się poza UE, umieszcza się w nim informacje takie jak imię, nazwisko, obywatelstwo, data i miejsce urodzenia, płeć, podpis i zdjęcie posiadacza. Oprócz tego w dokumencie widnieje także data jego wydania oraz termin ważności, numer PESEL, seria i numer danego paszportu oraz nazwa urzędu, przez który został wydany. Dokument ten może być wydany każdemu polskiemu obywatelowi wyłącznie w przypadku specjalnych okoliczności.

W jakich sytuacjach możesz złożyć wniosek o wydanie paszportu tymczasowego?

  • Jeżeli wnioskujący tymczasowo nie jest w stanie przekazać odcisków palców.
  • W sytuacji, w której zainteresowany przebywa poza granicami RP.
  • W związku z ciężką chorobą i koniecznością hospitalizacji bądź pogrzebem któregoś z członków rodziny.
  • W przypadkach związanych z obowiązkiem nauki u osób nieletnich.
  • Kiedy chodzi o ważne sprawy zawodowe i interesy osób, które przebywają poza granicami Polski i nie mają przydzielonego numeru PESEL.

Pamiętaj, żeby przygotować właściwą dokumentację dotyczącą zaistniałego problemu, gdyż może się ona okazać niezbędna do przeprowadzenia procedury.

Czym różni się paszport tymczasowy od klasycznego?

Najważniejsza różnica polega na tym, że tymczasowy dokument paszportowy ma z góry ustalany termin ważności, który nie może być dłuższy niż 365 dni. Wybierając się za granicę z dokumentem tego typu, koniecznie zapoznaj się z przepisami panującymi na terytorium miejsca docelowego, ponieważ do niektórych państw nie da się dostać za jego pośrednictwem. Jak to wygląda w przypadku Chile? Informacje na temat podróży do tego kraju znajdziesz na stronie https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/ubezpieczenie-turystyczne-do-chile.

Wyrób szybki paszport tymczasowy na lotnisku!

W kwietniu tego roku na lotnisku Chopina w Warszawie powstało wyjątkowe miejsce, w którym w ekspresowym wręcz tempie uzyskasz paszport tymczasowy. W odpowiednio przystosowanej placówce da się zrobić zdjęcie paszportowe i po wypełnieniu krótkiego wniosku można uzyskać gotowy paszport tymczasowy. Wystarczy posiadać aktualny dokument, który potwierdzi tożsamość i uiścić opłatę w wysokości 30 zł. Cała procedura zajmuje jedynie 15 minut! To rozwiązanie idealne dla osób, których paszport zaginął lub uległ zniszczeniu w najmniej oczekiwanym momencie. Co ciekawe, otwarcie punktu na Okęciu jest innowacyjnym rozwiązaniem na skalę kontynentu, gdyż to pierwszy tego typu obiekt usytuowany na europejskim lotnisku.

Ważne wskazówki

  • Pobierz formularz wniosku ze strony internetowej.
  • Na paszport tymczasowy wydawany w urzędzie będziesz czekać około dwóch dni roboczych. Najbliższe dla mieszkańców Czadrowa biuro paszportowe znajduje się w Jeleniej Górze przy ul. Piłsudskiego 12.
  • Koszt wydania dokumentu tymczasowego wynosi 30 zł.
  • Zachowaj potwierdzenie wpłaty!
  • W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących paszportu tymczasowego kontaktuj się z polskim konsulatem.
  • Dzieci, które nie ukończyły 18. roku życia, są zobowiązane do stawienia się w urzędzie wraz z opiekunem prawnym na czas składania wniosku o nowy paszport tymczasowy.
  • Sprawdź, czy urząd paszportowy, do którego się udajesz po odbiór dokumentu, przyjmuje preferowany przez Ciebie sposób płatności, gdyż w zależności od danej placówki mogą się one różnić.

Przed dalszą poza paszportem polecamy zaopatrzyć się także w ubezpieczenie podróżne. Najlepsze oferty znajdziesz w serwisie https://kalkulator.polisaturystyczna.pl/kalkulator/ubezpieczenia-turystyczne/.

Share

Zobacz inne