Otto Mueller w Patrolu Granicznym

Podczas rozegranej w sobotę, 27 maja czwartej edycji Patrolu Granicznego organizator wydarzenia postanowił nawiązać tematycznie do Otto Muellera, niemieckiego grafika i malarza ekspresjonisty, który urodził się w Lubawce (Liebau) w 1874 roku. Wszystkie numery startowe zawodników nawiązywały graficznie do wspomnianego artysty.

Przypominamy, że obszerny reportaż fotograficzny z Patrolu Granicznego dostępny na naszym portalu tutaj.

Otto Mueller żył w latach 1890-1894, uczył się litografii w Görlitz, w latach 1894-1896 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie, a w latach 1898-1899 w pracowni niemieckiego symbolisty i ekspresjonisty Franza Stucka w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium.

W listopadzie ubiegłego roku dzięki współpracy radnego i pedagoga Krzysztofa Jawora z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Lubawce udało się otworzyć “Niezwykłego Muzeum Otto Muellera”, składające się z kopii obrazów artysty, które wykonały uczennice ZS-P, co prezentowaliśmy tutaj.

Około 1910 roku Otto Mueller dołączył do ekspresjonistycznej grupy artystycznej Die Brücke. W latach 1916-1918 podczas służby wojskowej na froncie wykonał wiele szkiców do późniejszych obrazów. Od 1919 roku wykładał w Państwowej Akademii Sztuki i Rzemiosła Artystycznego we Wrocławiu. Miał własny styl malowania obrazów, o łagodnym kolorycie i uproszczonej, zgeometryzowanej formie. Mueller malował głównie akty kobiece na tle pejzażu, a także liczne sceny z życia Cyganów. Po śmierci został pochowany na Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu.

Share

Zobacz inne