Kamiennogórscy Policjanci kolejny raz ostrzegają przed oszustami podającymi się za policjantów. W tym celu w dn. 04 października br. spotkali się w Domu Seniora na terenie gminy Lubawka, gdzie przypominali osobom starszym o tym, że oszuści wyłudzają i kradną pieniądze, wykorzystując brak czujności osób starszych. Przestępcy wyłudzają pieniądze, które często stanowią wszystkie oszczędności seniorów.
Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze oraz Komisariatu Policji w Lubawce w dn. 04 października br. w ramach programu prewencyjnego pod nazwą Wzorowy Senior spotkali się w Dziennym Domu Pobytu Seniora w Bukówce z osobami starszymi. Funkcjonariusze ostrzegali i uświadamiali, co zrobić, aby nie paść ofiarą takiej kradzieży. Tłumaczyli, iż należy zachować szczególną ostrożność i ograniczyć zaufanie wobec nieznajomych pukających do naszych drzwi.
Oszuści wchodzą do mieszkań seniorów pod różnymi pretekstami – sprzedaży artykułów przemysłowych, urządzeń leczniczych, powołując się na urzędników. Działający w ten sposób złodzieje – to w wielu przypadkach kobiety, których twarz wzbudza sympatię seniorów, a przyjazny uśmiech i ciepły głos usypiają instynkt starszych ludzi.
Nieuczciwe zamiary tuszują miłą aparycją, wzbudzającym zaufanie wyglądem, kulturalnym zachowaniem i pełną empatii rozmową. Zanim senior zdąży zorientować się że pada ofiarą zaplanowanej, pozbawionej skrupułów manipulacji – zostaje okradziony z cennych przedmiotów, dokumentów i pieniędzy.
Czynów tych dopuszczają się młodzi ludzie, którzy wcześniej rozpoznają sytuacją rodzinną i materialną ofiary. W przestępstwach „na wnuczka” – przeważnie sprawcy dzwonią na telefon domowy seniorów przedstawiając się jako wnuk, wnuczka, siostrzeniec lub siostrzenica (głos w telefonie jest zniekształcony i starsi ludzie często myślą, iż dzwonią faktycznie osoby z rodziny). Tłumaczą „dziadkowi” lub „babci”, np. że spowodowali wypadek drogowy i potrzebują pieniędzy, żeby zapłacić pokrzywdzonym i uniknąć odpowiedzialności karnej.
Policjanci apelowali podczas swojego spotkania do wszystkich mieszkańców powiatu, a w szczególności do seniorów, samotnie mieszkających i wszystkich, którzy takie osoby mogą znać – aby zachować ostrożność i ograniczone zaufanie wobec pukających do drzwi nieznajomych. Trzeba pamiętać, aby w każdym z takich przypadków zidentyfikować osobę, która puka do naszego mieszkania. Poprosić o dokument potwierdzający, że jest ona przedstawicielem instytucji, na którą się powołuje. W razie jakichkolwiek wątpliwości nie wpuszczajmy takiej osoby do mieszkania i zaproponujmy ponowną wizytę w innym wcześniej umówionym terminie. My możemy w tym czasie sprawdzić instytucję, zapewnić sobie obecność drugiej zaufanej osoby czy powiadomić policję o swoich podejrzeniach.
W sytuacji, kiedy masz podejrzenia zawsze dzwoń na numer alarmowy 112.
Źródło: Policja Kamiennogórska
Więcej policyjnych komunikatów w tagach policja.