Oszukali 67-latkę na kilkadziesiąt tysięcy złotych

Policja jeleniogórska apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza podczas rozmów telefonicznych. Stosujmy zasadę organicznego zaufania w stosunku do telefonów od osób podających się za policjanta, pracownika urzędu czy instytucji. Policja zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku osób dzwoniących w imieniu najbliższych – syna, córki , itp. i nie przekazywanie im pieniędzy, a także nie udzielania informacji na temat posiadanych kosztowności. Pojawili się oszuści, którzy podszywając się pod policjantów wyłudzili pieniądze od 67-letniej mieszkanki Jeleniej Góry.

14 stycznia br. policjanci przyjęli zawiadomienie o oszustwie popełnionym na szkodę 67-letniej jeleniogórzanki.

Jak ustalili funkcjonariusze, tego dnia około godziny 14.00-15.00 do jeleniogórzanki zadzwonił na numer stacjonarny mężczyzna podający się za funkcjonariusza Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze. Mężczyzna poinformował ją o tym, iż prowadzone jest śledztwo w stosunku do pracowników banku, którzy zamierzają zaciągnąć kredyt posługując się dowodem osobistym pokrzywdzonej. Fałszywy policjant prosił ją o współpracę z policją oraz polecił wypłacenie gotówki, w placówce gdzie pracują podejrzane osoby. Mężczyzna właściwie przez cały czas utrzymywał z nią kontakt telefoniczny. Jeleniogórzanka zgodnie ze wskazaniami fałszywego policjanta wybrała kilkadziesiąt tysięcy złotych ze swojego konta, a następie przekazała gotówkę nieznanemu mężczyźnie.

Policja ostrzega przed takimi telefonami. Nie należy podawać przez telefon żadnych wiadomości dotyczących naszego mieszkania, oszczędności, kiedy przebywamy w domu i z kim mieszkamy. Należy pamiętać o tym, że policjanci nie dzwonią  i nie pobierają od nikogo pieniędzy. Nie odpowiadać na żadne ankiety zawierające podobne pytania. Nie wydawać gotówki, i żadnych innych rzeczy osobom nieznanym. Nie wpuszczać do domu ankieterów, akwizytorów, osób podających się za pracowników różnych instytucji  lub innych podejrzanie zachowujących się osób. Za każdym razem oddzwonić do krewnego na znany numer. Skontaktować się z kimś z rodziny w celu potwierdzenia takiego zdarzenia.

O wszelkich podejrzanych telefonach należy bezzwłocznie informować Policję pod nr 112.

Źródło: Policja Jeleniogórska. Więcej komunikatów w tagach policja.

Zobacz inne

Leave a Comment