Orkiestra Dęta z Wieruszowa

Dnia 24 lipca 2016 roku o godz. 15:30 nad kamiennogórskim Zalewem odbędzie się koncert Orkiestry Dętej z Wieruszowa.

Organizatorem koncertu jest kamiennogórskie Centrum Kultury.

Z Orkiestrą Dętą przy OSP w Wieruszowie było tak:

W 1910 roku ziściły się marzenia wieruszowskich strażaków o posiadaniu własnej orkiestry dętej. Zakupiono instrumenty i zaczęto ćwiczyć pod batutą p. Plicha, wieruszowskiego nauczyciela. Już po kilku miesiącach można było usłyszeć muzyków na strażackich uroczystościach oraz podczas popularnych w tamtych czasach majówek. Niestety, wraz z nadejściem I Wojny Światowej zespół przestał istnieć, a wszystkie instrumenty zostały rozkradzione.

Orkiestra reaktywowała się w 1925 roku. Ze zgromadzonych funduszy zostało zakupionych 30 instrumentów oraz pełne umundurowanie dla 30 muzyków. Ich kapelmistrzem został Franciszek Otorowski – wojskowy muzyk orkiestry pułkowej z Kowla. Już po półrocznej nauce orkiestra uświetniała uroczystości strażackie, grała na lokalnych imprezach, a także w każdą majową niedzielę od godziny 4. nad ranem towarzyszyła wieruszowskim strażakom w ćwiczeniach bojowych. Muzycy przygrywali również podczas wielkich zjazdów Straży Pożarnych w Kępnie i w Ostrzeszowie, dając koncerty dla mieszkańców i przyjezdnych. Wybuch II Wojny Światowej był końcem drugiej orkiestry dętej w Wieruszowie.

Trzecia, obecna, Orkiestra Dęta przy OSP w Wieruszowie powstała w 1977 roku za staraniem strażaków oraz p. Klemensa Żubra – pierwszego dyrygenta. Orkiestra złożona z 30 muzyków obsługiwała uroczystości gminne, strażackie i kościelne, brała udział w przeglądach wojewódzkich oraz dwukrotnie uświetniała pielgrzymki Jana Pawła II na Jasną Górę w roku 1979 i 1983. Podczas prawie 40-letniego istnienia i działania wieruszowskiej Orkiestry Dętej kilkakrotnie zmieniał się jej dyrygent. Po p. Klemensie Żubrze dyrygenturę objął niezwykle utalentowany br. Nikodem Kilnar z Zakonu Ojców Paulinów. Po nim kolejno następowali: druh Ireneusz Płuska, druh Krzysztof Bezen, Jarosław Strzała oraz obecny kapelmistrz Konrad Józef Grygowski.

Orkiestra rozwija się i „odmładza” wprowadzając w swoje szeregi młodych muzyków, którzy kontynuują piękną tradycję grania przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieruszowie. Poprzez częste próby, musztrę oraz warsztaty muzycy doskonalą swoje umiejętności grania na instrumentach oraz poprawiają jakość prezencji podczas uroczystości samorządowych, strażackich i kościelnych. Z uwagi na szeroki repertuar utworów oraz coraz lepszy poziom ich wykonywania Orkiestra często zapraszana jest do uczestnictwa w lokalnych imprezach, a także reprezentowania miasta i gminy Wieruszów na terenie województwa oraz całej Polski.

orkiestra_deta

Share

Zobacz inne

Leave a Comment