Oratorium dla uczczenia 400 rocznicy odnalezienia ikony

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało łącznie 84 000 złotych dla krzeszowskiego sanktuarium na skomponowanie i wykonanie oratorium dla uczczenia 400 rocznicy odnalezienia ikony, 25-lecia jej koronacji oraz organizację II Festiwalu Muzyki Dawnej Radix Ploniae.

Przypominamy, że ikona Matki Bożej Łaskawej znajdująca się w ołtarzu głównym Bazyliki Mniejszej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krzeszowie jest najstarszym tego typu przedstawieniem maryjnym na ziemiach polskich. Odnalezienie ikony miało miejsce w 1622 roku. Ikona została ukryta pod posadzką w zakrystii. Twórca obrazu nie jest znany, jednak datowany jest na połowę XIII wieku. Według starych podań, podczas wypraw krzyżowych ikona została przywieziona z Bizancjum do Rimini we Włoszech. Następnie najprawdopodobniej obraz ten został przywieziony do opactwa przez zakonników, którzy pojechali do Rzymu w celu otrzymania od papieża potwierdzenia nadanych zgromadzeniu przywilejów.

Cudowna ikona umieszczona jest nad tabernakulum ołtarza głównego bazyliki. Obraz namalowany jest na desce o wymiarach 60 x 37 cm. Ikona osadzona została w srebrną ramę – dzieło wrocławskiego złotnika Beniamina Hentschla. W swojej formie artystycznej obraz ten nawiązuje do bizantyjskich wizerunków Madonny.

Program – Zamówienia kompozytorskie:
Dawid Kusz – Oratorium Gratiae Sanctae Mariae na zespół, chór i solistę 43 000 zł. Zostanie skomponowane i wykonane oratorium dla uczczenia 400 rocznicy odnalezienia ikony i 25-lecia jej koronacji.

Program – Muzyka:
II Festiwal Muzyki Dawnej Radix Ploniae 41 000 zł. Zostanie zorganizowany koncert z utworami wykonanymi ku czci św. Józefa, które zostały opracowane w poprzednich latach dzięki programowi Muzyczny Ślad.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment