Operacja Kamienna Góra – dzień pierwszy

Zakończyła się pierwsza część Operacji Kamienna Góra w ramach inscenizacji Rajd Arado. Przez cały dzień na terenie miasta Kamiennej Góry rozgrywane były inscenizacje. Pierwsza z nich rozpoczęła się o godzinie 11.00 na Górze Parkowej przy Arado. Inscenizacją była potyczka „Strzały nad Landeshut”, gdzie oddziały Milicji Obywatelskiej próbowały zaprowadzić porządek na wzgórzach okalających miasto.

O godzinie 13.00 przed Ratuszem Miejskim rozegrała się cześć pierwsza potyczki „Skrzynie pełne skarbów”. Tym razem Niemcy próbowali ukryć zrabowane dzieła sztuki i złoto.

O godzinie 15.00 most na ulicy Lompy w Kamiennej Górze był miejscem kolejnej inscenizacji „Bitwa o most”. Tym razem przedstawione zostały ostatnie dni II wojny światowej, gdzie niemieccy żołnierze otrzymali rozkaz utrzymania mostu do końca lub go wysadzenia.

O godzinie 17.00 przed Domem Kultury na ulicy Kościuszki została rozegrana inscenizacja „Zemsta Werwolfu”. Inscenizacja przedstawiała pierwsze dni pokoju, w których na Dolnym Śląsku wciąż grasowały oddziały Werwolfu, a sowieckie oddziały NKWD prowadziły z nimi walkę.

O godzinie 19.00 na rynku w Kamiennej Górze została rozegrana druga część potyczki „Skrzynie pełne skarbów”. Inscenizacja przedstawiała ukrycie przez Niemców skrzyń z dziełami sztuki.

Impreza rekonstruktorów była bardzo dobrze zorganizowana a niekorzystna aura nie odstraszyła setki widzów na każdej z inscenizacji.
Jedną z wielu atrakcji prezentowanych przez rekonstruktorów było niemieckie działo pancerne Jagdpanzer 38(t) Hetzer, które dumnie zostało wprowadzone na miejski rynek.

Dzisiejszego dnia Kamienna Góra zamieniła się w miasto historii, a atmosferę tych wydarzeń prezentujemy w poniższej galerii.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment